PDA

View Full Version : υψηλη καταναλωση παπιού στο στρώσιμο



stavros8691
11/01/2017, 19:03
καλησπερα
εδω και λιγο καιρο που εχω αγορασει το παπι μου (supra x) και αφου το εχω γεμισει καμποσες φορες εχω παρατηρησει οτι η καταναλωση ειναι πιο μεγαλη απο τι θα πρεπε
εννοειται πως δεν περιμενα να βγαζω αυτα τα τρελα νουμερα που λεει η χοντα για το supra (60χλμ/lt δηλαδη με ενα ντεποζιτο 5.6 λιτρων που χωραει γεματο θα βγαζε 330 χλμ αυτονομια :P )
συγκεκριμενα βγαζω 160-180 maximum ανα γεμισμα και τα νουμερα αυτα ειναι σε περιοδο στρωσιματος το οποιο κανω σχολαστικα οποτε το μηχανακι δεν ζοριζεται καθολου για να καψει.
σε 2-3 γνωστους που ρωτησα μου ειπαν ρυθμισμα βαλβδιων και ρυθμισμα injection οτι μπορει να φταινε αλλα δεν γνωριζω πολλα πανω σε αυτα ;)
τα 2 αυτα λογικα θα ζητησω να μου τα κοιταξουν στο επομενο service (βαλβιδες injection)
υπαρχει κατι αλλο που μπορει να φταιει και να καιει το παπι παραπανω απο τι πρεπει;
και επιπλεον στα εξουσιοδοτημενα ζητανε λεφτα παραπανω για το ρυθμισμα;

αν ειναι σε λαθος τοπικ μεταφερτε το,ευχαριστω προκαταβολικα

toyar
11/01/2017, 19:25
τι εννοεις ανα γεμισμα;
δηλαδη για 180χλμ ποσα λιτρα ζηταει;
να ξερεις παντως οτι με το κρυο η καταναλωση αυξανεται

kostaskk
11/01/2017, 20:32
εισαι στα 28 με 32 χιλιομετρα το λιτρο.
λιγο αυξημενη. μπορει να ειναι γιατι στρώνει

πχ το δικο μου παπι glx90 με μοτερ λιφαν 110 και καρμπυρατερ ειναι στα 2 λιτρα/100 χιλιομετρα ή 50km/λιτρο
το δικο σου πρεπει να ειναι στα 3,2 λιτρα/100 χιλιομετρα.

devil's animal
11/01/2017, 20:49
καις 5-5,5 λιτρα στα 160-180χλμ (γιατι φανταζομαι οτι δεν το στεγνωνεις εντελως οταν πηγαινεις για ανεφοδιασμο)...
ας βαλουμε τους μεσους ορους δλδ 5,3 στα 170χλμ..
5,3/170=0,0311χ100=3,11 λιτρα στα 100χλμ

για 125 cc μια χαρα ειναι η καταναλωση σου...

εγω οταν ειχα αντιστοιχα οικονομικο μοτοσυκλετακι, ειδα τεραστια διαφορα αλλαζοντας βενζιναδικα...επειδη πολλα γινονται με τα καυσιμα, για δοκιμασε το και αυτο και βλεπεις...

stavros8691
11/01/2017, 21:06
θα βαζω βενζινη απο αλλου στα επομενα γεμισματα και θα δειξει...
δεν νομιζω ομως πως 3.11 λιτρα ειναι φυσιολογικη καταναλωση στο στρωσιμο..δηλαδη αμα το σκισω ti θα πινει 5 lt/100 km;;
(ισχυει οτι αυξανεται η καταναλωση με το κρυο?)

devil's animal
11/01/2017, 21:58
θα βαζω βενζινη απο αλλου στα επομενα γεμισματα και θα δειξει...
δεν νομιζω ομως πως 3.11 λιτρα ειναι φυσιολογικη καταναλωση στο στρωσιμο..δηλαδη αμα το σκισω ti θα πινει 5 lt/100 km;;
(ισχυει οτι αυξανεται η καταναλωση με το κρυο?)



η διαφορα του στρωσιματος με το σκισιμο σε ενα μοτερ 125cc ειναι πολυ μικρη...αντε να ανεβεις μισο με ενα λιτρο μαξ στα 100...
οσον αφορα την αυξηση της καταναλωσης με το κρυο δες εδω (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135197)...

παντως θυμηθηκα οτι εγω εκαιγα αντιστοιχα με 125 honda μοτερ 2,2l στα 100..οποτε ναι...μαλλον 1 λιτρο παραπανω και στο στρωσιμο ειναι πολυ...
τσεκαρε βενζιναδικο και κανε απο (σχεδον) αδειο γεμισματα μεχρι ξανα (σχεδον) αδειο με μηδενισμα χιλιομετρητη...

εγω ειχα δει διαφορες μεχρι και 150χλμ περισσοτερα στο γεμισμα (13 λιτρα ντεποζιτο)...:eek:

lykourgi
11/01/2017, 22:55
Πιθανότατα η κατανάλωση θα πέσει όσο θα "ανοίγει" το μοτέρ και θα το μαθαίνεις και εσύ να το οδηγείς όπως του ταιριάζει (σ.α.λ. - αλλαγές ταχυτήτων κλπ).

Βέβαια μην παραλείψεις και τον έλεγχο βαλβίδων και τροφοδοσίας.

Dant3
12/01/2017, 19:57
Κυκλοφορησε το,στρωσε το και ξανατσεκαρε μετα τα 1500-2000χλμ.

irinia
13/01/2017, 05:20
ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ




Στο στρώσιμο είμαι και εγώ με το astrea 110 το καινούργιο.
1,6-1,8 λίτρα στα 100 χλμ.
Και όταν λέω στρώσιμο εννοώ 50-60 το πολύ 70 χλμ.ταχύτητα
με αλλαγές χωρίς πίεση και ανέβασμα στροφών.
Κάτω από 2 λίτρα δηλαδή.
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση,δεν είναι φυσιολογική η κατανάλωση σου.
Ή κάτι τρέχει με το μοτεράκι,ή βάζεις από τον ίδιον βενζινά και η αντλία του.......
ή μετράς ΛΑΘΟΣ με τον έναν ή τον άλλον τρόπο..!!

daz
13/01/2017, 07:01
Φίλε γέμισε το ρεζερβουάρ και μηδένισε το μετρητή. Όταν ξανά βάλεις βενζίνη φουλαρε και πάλι και πες μας πόσα χλμ έκανες και πόσα λίτρα έβαλες.

Άλλος τρόπος να μετράς κατανάλωση δεν υπάρχει.

irinia
13/01/2017, 18:56
ΣΩΣΤΟΟΟΟΟ....!!

GIXXERAKIAS
16/01/2017, 08:36
Σωστό αυτό με το μετρητή αλλά το Supra X ΔΕΝ έχει δεύτερο χιλιομετρητή.Μέγιστη μαλακία αυτό της Ηοnda.

AristidisZ
16/01/2017, 08:59
E, αφαιρείς από τον συνολικό...

THEOD
16/01/2017, 09:24
Διαβάζω κάτι καταναλώσεις σε παπιά και μου έρχεται να βάλω τα κλάματα...
Modenas KRISS 115 (μοτέρ kaze-r δηλαδή) 10ετίας, όσο οικονομικά και να το πάω κάτω από 3 λτρ/100χλμ δεν έχω δει ποτέ...Αν ξεχαστώ και το οδηγήσω με το γκάζι on-off βλέπω γύρω στα 4-4,3 λτρ/100χλμ... Και να σκεφτεετε ότι θεωρούμαι "έξυπνος και με feeling" οδηγός αφού σε όλα τα άλλα οχήματά μου (μηχανές-κουτιά) πετυχαίνω πάντα πολύ καλές καταναλώσεις με ταυτόχρονη σβέλτη κίνηση...

bulmont
16/01/2017, 10:18
E, αφαιρείς από τον συνολικό...


Που να μπλέκεις τώρα................................



:bawl:

Lioulios
16/01/2017, 13:36
Γαμω τα υπουργεια μου μεσα .... που μας καταντησαν ....να κοιταμε που χανουμε το λιτρο στα παπια και τα σκουτερ .

Οι αλητες !!!

devil's animal
17/01/2017, 07:25
Γαμω τα υπουργεια μου μεσα .... που μας καταντησαν ....να κοιταμε που χανουμε το λιτρο στα παπια και τα σκουτερ .

Οι αλητες !!!



ενταξει αυτο ειναι το φυσιολογικο...
για να μην παρεξηγηθω τι θελω να πω...
οταν παιρνεις ενα οχημα για να κανεις οικονομια στο καυσιμο αλλα και γενικα (ανταλλακτικα, σερβις, αναλωσιμα, κλπ), εννοειται οτι θα κοιταξεις που χανεται το λιτρο...
τουλαχιστον εγω αυτο κανω...
στα κ@υλομηχανηματα που καινε τον πατο τους, δεν σε νοιαζει και τοσο γιατι δεν τα εχεις παρει γι'αυτον τον σκοπο...τα εχεις παρει για να βγαζεις γουστα...
δεν κοιτας καν καταναλωση...το πας οπως παει και οταν αναψει λαμπακι ρεζερβας, απλα γεμιζεις...:p

οπως καταλαβες δεν το παω πολιτικα...εννοειται οτι η δεδομενη κατασταση ειναι σκατα και αυτοι ειναι αλητες ολκης...:moutza:

buckley
17/01/2017, 08:04
ενταξει αυτο ειναι το φυσιολογικο...
για να μην παρεξηγηθω τι θελω να πω...
οταν παιρνεις ενα οχημα για να κανεις οικονομια στο καυσιμο αλλα και γενικα (ανταλλακτικα, σερβις, αναλωσιμα, κλπ), εννοειται οτι θα κοιταξεις που χανεται το λιτρο...
τουλαχιστον εγω αυτο κανω...
στα κ@υλομηχανηματα που καινε τον πατο τους, δεν σε νοιαζει και τοσο γιατι δεν τα εχεις παρει γι'αυτον τον σκοπο...τα εχεις παρει για να βγαζεις γουστα...
δεν κοιτας καν καταναλωση...το πας οπως παει και οταν αναψει λαμπακι ρεζερβας, απλα γεμιζεις...:p

οπως καταλαβες δεν το παω πολιτικα...εννοειται οτι η δεδομενη κατασταση ειναι σκατα και αυτοι ειναι αλητες ολκης...:moutza:

Όταν μάλιστα το λίτρο παίζει να είναι το 30 % της κατανάλωσης του οχήματος αυτού τότε εννοείται ρε.

yiannis172
17/01/2017, 08:06
Innova καρμπυρατερ,απο 2,6 εως 3,1 στα εκατο,αναλογα τις συνθηκες.

stavros8691
17/01/2017, 08:26
Γαμω τα υπουργεια μου μεσα .... που μας καταντησαν ....να κοιταμε που χανουμε το λιτρο στα παπια και τα σκουτερ .

Οι αλητες !!!

μωρέ δίκιο έχεις αλλα σκέψου ότι εγώ ειμαι πιτσιρικάς και περνώ ενα 20ρικο την μέρα
δυστηχως δεν πρόλαβα χρυσές εποχές που ακούω πως η βενζίνη είχε 0.70

Lioulios
17/01/2017, 10:46
μωρέ δίκιο έχεις αλλα σκέψου ότι εγώ ειμαι πιτσιρικάς και περνώ ενα 20ρικο την μέρα
δυστηχως δεν πρόλαβα χρυσές εποχές που ακούω πως η βενζίνη είχε 0.70

Δεν ηταν μονο η τιμη .
Γενικα το μονο εξοδο υπολογισιμο της μοτο ηταν η αγορα της .
Τελος παντων .... ασχετο με το θεμα πο ανοιξες , αλλα ειμαι φρικαρισμενος με την κατασταση γιατι παω συχνα εξωτερικο και βλεπω αλλες χωρες και τρελενομαι .

Parhs
08/02/2017, 16:07
Παντως εγω στα 100 αδειασε το ντεποζιτο.. Δε ξερω ισως φταιει που μενω σε κολοπεριοχη και παω 10km τη μερα απο στενα συνεχεια πανω απο 60-70 με το ζορι

stavros8691
08/02/2017, 16:55
Παντως εγω στα 100 αδειασε το ντεποζιτο.. Δε ξερω ισως φταιει που μενω σε κολοπεριοχη και παω 10km τη μερα απο στενα συνεχεια πανω απο 60-70 με το ζορι

η καταναλωση σε μενα παντως εχει βελτωθει αρκετα...παντως εχω υποψια πως το ντεποζιτο δεν χωραει για κανενα λογο 5.6 λιτρα.φουλ αδειο στον δεικτη 4.3 λιτρα εβαλα και γεμισε μεχρι πανω

teogtp
08/02/2017, 19:27
η καταναλωση σε μενα παντως εχει βελτωθει αρκετα...παντως εχω υποψια πως το ντεποζιτο δεν χωραει για κανενα λογο 5.6 λιτρα.φουλ αδειο στον δεικτη 4.3 λιτρα εβαλα και γεμισε μεχρι πανω

Μην εμπιστεύεσαι τον δείκτη.
Στο σκούτερ μου, ο δείκτης φτάνει σε σημείο που δεν κουνιέται και έχει 2 λίτρα ακόμα.

stavros8691
08/02/2017, 19:36
Μην εμπιστεύεσαι τον δείκτη.
Στο σκούτερ μου, ο δείκτης φτάνει σε σημείο που δεν κουνιέται και έχει 2 λίτρα ακόμα.

μπορει να φαω δουλεμα για αυτη την ερωτηση αλλα θα την κανω.:p
το βιβλιαρακι μου λεει 5.6 λιτρα!η ρεζερβα του καθε παπιου π.χ βρισκεται μεσα στο ντεποζιτο και αυτη;η μηπως απλα δεν εχω φτασει ποτε ουσιαστικα ρεζερβα και για αυτο γεμιζω με πιο λιγα λιτρα;εννοω οτι δεν ξερω αν υπαρχει ποσοτητα καυσιμου αποθηκευμενη στην λεγομενη ρεζερβα την οποια δεν εχω χρειαστει ποτε και αν μαζι με αυτην η χωριτικοτητα του ντεποζιτου ανερχεται στα 5.6 λιτρα

teogtp
08/02/2017, 19:43
Η "ρεζερβα" είναι η καθορισμένη από τον κατασκευαστή ποσότητα του ντεποζιτου η οποία χρησιμευει για να "προφυλαξει" τον οδηγό από ακινησία λόγω έλλειψης καυσίμου.
Αυτό προϋποθέτει ότι το ρουμπινετο είναι στην θέση on και όχι στο res γιατί εκεί τελειώνεις όλο το ντεπόζιτο.

daz
09/02/2017, 11:42
μπορει να φαω δουλεμα για αυτη την ερωτηση αλλα θα την κανω.:p
το βιβλιαρακι μου λεει 5.6 λιτρα!η ρεζερβα του καθε παπιου π.χ βρισκεται μεσα στο ντεποζιτο και αυτη;η μηπως απλα δεν εχω φτασει ποτε ουσιαστικα ρεζερβα και για αυτο γεμιζω με πιο λιγα λιτρα;εννοω οτι δεν ξερω αν υπαρχει ποσοτητα καυσιμου αποθηκευμενη στην λεγομενη ρεζερβα την οποια δεν εχω χρειαστει ποτε και αν μαζι με αυτην η χωριτικοτητα του ντεποζιτου ανερχεται στα 5.6 λιτρα

Το τεπόζιτο χωράει 5,6 λίτρα. Αυτή είναι η μέγιστη ποσότητα βενζίνης που μπορείς να έχεις μαζί σου.

Η ρεζέρβα υπάρχει για να ξέρεις πόσα λίτρα σου έχουν μείνει στο τεπόζιτο. Αν η ρεζέρβα είναι 1.6 λίτρα, το ρουμπινέτο είναι στο on και το μηχανάκι αρχίσει να κομπιάζει ή σου σβήσει, έχεις καταναλώσει τα 4 από τα 5,6 λίτρα και σου έχουν μείνει 1,6λ. Γυρίζεις το ρουμπινέτο στο res και πλέον ξέρεις ότι αν το μηχανάκι σου καίει περίπου 3 λίτρα /100 χλμ έχεις ακόμα βενζίνη για 50χλμ.

Το τεπόζιτο στο κάτω μέρος έχει δυο μεταλλικές κυλινδρικές προεξοχές οι οποίες είναι συνδεδεμένες με δυο σωληνάκια που πάνε στο καρμπιρατέρ. Η μία ρουφάει βενζίνη 5cm πιο ψηλά απ' τον πάτο του τεπόζιτου και η άλλη 1cm. Η μία είναι συνδεδεμένη με το on και η άλλη με το res. Όταν η στάθμη της βενζίνης κατέβει πιο χαμηλά απ' την πρώτη ρουφάει αέρα κοπανιστό, οπότε πρέπει να ζητήσεις παροχή καυσίμου απ' την δευτερη που βρίσκεται χαμηλότερα.

Parhs
09/02/2017, 17:19
Εσένα τρίζουν τα πλαστικά; Εμενα τριζει στο φανάρι και δε ξέρω το γιατί.

stavros8691
09/02/2017, 17:25
Εσένα τρίζουν τα πλαστικά; Εμενα τριζει στο φανάρι και δε ξέρω το γιατί.

Και μένα τρίζει μόνο αυτό. Όχι κάτι άλλο.τριζει σε κάποιες συγκεκριμένες στροφές 2000-2500 κάπου εκεί συντονίζει με κάποιο πλαστικό μπροστά και κάνει εναα κροταλισμα

Parhs
09/02/2017, 17:56
Και μένα τρίζει μόνο αυτό. Όχι κάτι άλλο.τριζει σε κάποιες συγκεκριμένες στροφές 2000-2500 κάπου εκεί συντονίζει με κάποιο πλαστικό μπροστά και κάνει εναα κροταλισμα

Σκεφτομαι να το λυσω το σαββατο αν εχει καλο καιρο να δω που ειναι να του βαλω τπτ. Απλα ειναι σπαστικό θεωρω. Κατα τα αλλα:
+Φρενα ισως τα καλυτερα που εχω δει παπι σε αισθηση αλλα και προοδευτικά, όχι on/off
+Διακόπτες σχετικα καλη ποιοτητα
+Σταθεροτητα

Οταν εχει κρυο και το βαλεις μπροστά βογγάει για μισό λεπτό και μου εχει τυχει να σβήσει, θέλει λίγο γκάζι. Περιμενα με injection να ηταν κομπλέ. Μετά όλα καλά όμως.Δε ξέρω αν φταίει η σάπια βενζινη που ειχε.

stavros8691
09/02/2017, 18:43
Σκεφτομαι να το λυσω το σαββατο αν εχει καλο καιρο να δω που ειναι να του βαλω τπτ. Απλα ειναι σπαστικό θεωρω. Κατα τα αλλα:
+Φρενα ισως τα καλυτερα που εχω δει παπι σε αισθηση αλλα και προοδευτικά, όχι on/off
+Διακόπτες σχετικα καλη ποιοτητα
+Σταθεροτητα

Οταν εχει κρυο και το βαλεις μπροστά βογγάει για μισό λεπτό και μου εχει τυχει να σβήσει, θέλει λίγο γκάζι. Περιμενα με injection να ηταν κομπλέ. Μετά όλα καλά όμως.Δε ξέρω αν φταίει η σάπια βενζινη που ειχε.

εμενα δεν μου εχει σβησει ποτε αφου το βαλω μπρος.ουτε γκαζια ουτε τιποτα..μεχρι να βαλω γαντια κρανος εχει σταθεροποιηθει το ρελαντι..μαλλον η βενζινη σου θα ταν
αν βρεις ποιο πλαστικο ειναι ενημερωσε με γιατι οντως ειναι λιγο ενοχλιτικο κατα τα αλλα μεχρι τωρα δειχνει αρκετα καλο παπι δεν εχω δει κατι αλλο αρνητικο

Parhs
09/02/2017, 20:02
εμενα δεν μου εχει σβησει ποτε αφου το βαλω μπρος.ουτε γκαζια ουτε τιποτα..μεχρι να βαλω γαντια κρανος εχει σταθεροποιηθει το ρελαντι..μαλλον η βενζινη σου θα ταν
αν βρεις ποιο πλαστικο ειναι ενημερωσε με γιατι οντως ειναι λιγο ενοχλιτικο κατα τα αλλα μεχρι τωρα δειχνει αρκετα καλο παπι δεν εχω δει κατι αλλο αρνητικο

Οκ αν βρω ακρη θα σε ενημερώσω. Παντως μπορεί να ειναι διαφορετικά αυτα που τρίζουν στο καθένα μας.
Το εχω μιαμιση εβδομάδα και εχω βαλει μονο μια φορά βενζίνη. Μου εσβησε στην αρχή οταν το εβαλα στο μαγαζι μπρος. Μετα δε σβήνει αλλά ζορίζεται πολυ αν δε του δωσω λιγο γκάζι για λιγα δευτερολεπτα.

stavros8691
09/02/2017, 21:00
Οκ αν βρω ακρη θα σε ενημερώσω. Παντως μπορεί να ειναι διαφορετικά αυτα που τρίζουν στο καθένα μας.
Το εχω μιαμιση εβδομάδα και εχω βαλει μονο μια φορά βενζίνη. Μου εσβησε στην αρχή οταν το εβαλα στο μαγαζι μπρος. Μετα δε σβήνει αλλά ζορίζεται πολυ αν δε του δωσω λιγο γκάζι για λιγα δευτερολεπτα.

αν μπεις στην ομαδα στο φβ ολοι απο το ιδιο σημειο ακουνε το τριξιμο

Parhs
09/02/2017, 23:24
αν μπεις στην ομαδα στο φβ ολοι απο το ιδιο σημειο ακουνε το τριξιμο
πως λεγεται η ομάδα;

teogtp
09/02/2017, 23:31
#squeaking duck..........
:D

stavros8691
10/02/2017, 21:00
#squeaking duck..........
:D

μην εισαι κακουλης ολες οι παπιες πλεον τα ιδια σκατοπλαστικα φορανε :P

honda supra x 125 greece λεγεται η ομαδα φιλε

yiannis172
11/02/2017, 11:47
ολες οι παπιες πλεον τα ιδια σκατοπλαστικα φορανε :P



Αν εξαιρεσεις τα πρωτα KAZE R και Kriss 115,δε νομιζω να εχει φορεθει καλο πλαστικο σε παπι (εξαιρεση το Crypton X που παιζει αλλου σε τιμη).
Για θυμηθειτε πως ετριζαν και ξεβαφαν τα πλαστικα απο Grand,Supra,Crypton R,Shogun...Και στο Innova,ενω σαν βαφη και υλικο ειναι πολυ ποιοτικα,απο θεμα συναρμογης ειναι....