PDA

View Full Version : Είναι Παρασκευή......



Bowleno
12/06/2015, 12:11
....και επειδή με τρώει ο λόκως μου να τα ακούσω από τον παλιΟγερο....(sic) :D

Έχουμε ένα όχημα 3,5t (θα ισχύει, φαντάζομαι για όλα τα οχήματα, δίτροχα η πολύτροχα:cool:) το οποίο κατεβαίνει μια κατηφόρα , τι εξοικονομεί καύσιμο, να την κατεβαίνει με νεκρά στο κιβώτιο η με την 5η του και χωρίς γκάζι (όπου 5η, βάλτε την τελευταία σχέση του εκάστοτε οχήματος)
Προσοχή δεν ρωτάω αν είναι σωστό οδηγικά, (όποιος θέλει ας ρωτήσει στο ανάλογο section) ρωτάω τι εξοικονομεί καύσιμο!
παρακαλώ οι όποιες απαντήσεις να είναι εμπεριστατωμένες, απαντήσεις του στυλ "με ταχύτητα βέβαια γιατί έτσι μου είπε ο μπαμπάς μου" δεν θα γίνουν δεκτές :D

VANDA
12/06/2015, 12:13
Με νεκρά και σβηστή μηχανή. Γιατί έτσι.

teogtp
12/06/2015, 12:23
Με νεκρά και σβηστή μηχανή. Γιατί έτσι.
:eek:
Σ'αρέσει να ζεις ον δη εντζ.......

Bowleno
12/06/2015, 12:25
Με νεκρά και σβηστή μηχανή. Γιατί έτσι.

Σε μΕχανάκια ναι, κι εγώ το κάνω αλλά εδώ μιλαμε για φορτηγό και σβηστή μηχανή απλά δεν παίζει

7Tolis
12/06/2015, 12:25
Με την ίδια σχέση ταχύτητας αν την ανεβαινες.
Δωσεεε!

teogtp
12/06/2015, 12:29
Θα κερδίζουμε κάτι;
Η τσάμπα χαλάμε mb;

theofilos888
12/06/2015, 12:34
Η opel εχει ενα συστημα που στις κατηφορες με ταχυτητα καιει λιγοτερο απο οτι αν την κατεβενες με νεκρα. Ποιο οικονομικο θα ειναι με την τελευταια σχεση στο σασμαν, διοτι φρεναροντας θα φρεναρεις και το μοτερ. Σωφρον δεν ειναι γιατι θα εχει πολυ φορα το οχημα, αλλα ποιος ειμαι εγω να κρινω; :wave2:

RizlaPlusPlus
12/06/2015, 12:36
Με ταχυτητα θα καψει λιγοτερο. Δε μου το ειπε ο μπαμπας μου, το λεει ομως ο μετρητης στιγμιαιας καταναλωσης μου.
Και ειναι και λογικο αν το σκεφτεις, διοτι ο κινητηρας σε κατασταση νεκρας (μιλαω ΜΟΝΟ για βενζινοκινητηρες), καταναλωνει βενζινη με σκοπο να υπερνικησει το "φιμωμα" της κλειστης πεταλουδας και να παραμεινει σε λειτουργικη κατασταση. Στην περιπτωση που ρολλαρεις με ταχυτητα, χρησιμοποιεις την αδρανεια του οχηματος για να κινησεις το μοτερ με τερμα κλειστη πεταλουδα, αντι να το τροφοδοτεις με παραπανω καυσιμο.

Ακριβως πανω σε αυτο στηριζεται και το διπεταλουδο συστημα του FSI, που υποτιθεται πως μειωνει καταναλωση με μια παραληλλη εισαγωγη αερα η οποια παρακαμπτει το ολο συστημα της πεταλουδας (προυποθετοντας φυσικα τον αμεσο ψεκασμο στον κυλινδρο, για να λειτουργησει το ολο συστημα).

BLiTzER
12/06/2015, 12:41
Ό,τι είπε. Με πολύ απλά λόγια, με νεκρά, πάντα υπάρχει ένα ελαφρύ γκάζι για να κρατάει ρελαντί, ενώ με ταχύτητα, όχι.

Γενικώς, είναι πάντα κακή ιδέα να έχεις νεκρά ενώ κινείσαι (ναι, ακόμα κι όταν πηγαίνεις με 10 χλμ/ώρα ή πλησιάζεις κόκκινο σηματοδότη) και δείχνει κακό οδηγό.

Bowleno
12/06/2015, 12:43
Η opel εχει ενα συστημα που στις κατηφορες με ταχυτητα καιει λιγοτερο απο οτι αν την κατεβενες με νεκρα. Ποιο οικονομικο θα ειναι με την τελευταια σχεση στο σασμαν, διοτι φρεναροντας θα φρεναρεις και το μοτερ. Σωφρον δεν ειναι γιατι θα εχει πολυ φορα το οχημα, αλλα ποιος ειμαι εγω να κρινω; :wave2:

όπως είπα, δεν ρώτησα αν είναι σώφρων, ρώτησα τι εξοικονομεί καύσιμο :wave2:


Με ταχυτητα θα καψει λιγοτερο. Δε μου το ειπε ο μπαμπας μου, το λεει ομως ο μετρητης στιγμιαιας καταναλωσης μου.
Και ειναι και λογικο αν το σκεφτεις, διοτι ο κινητηρας σε κατασταση νεκρας (μιλαω ΜΟΝΟ για βενζινοκινητηρες), καταναλωνει βενζινη με σκοπο να υπερνικησει το "φιμωμα" της κλειστης πεταλουδας και να παραμεινει σε λειτουργικη κατασταση. Στην περιπτωση που ρολλαρεις με ταχυτητα, χρησιμοποιεις την αδρανεια του οχηματος για να κινησεις το μοτερ με τερμα κλειστη πεταλουδα, αντι να το τροφοδοτεις με παραπανω καυσιμο.

Ακριβως πανω σε αυτο στηριζεται και το διπεταλουδο συστημα του FSI, που υποτιθεται πως μειωνει καταναλωση με μια παραληλλη εισαγωγη αερα η οποια παρακαμπτει το ολο συστημα της πεταλουδας (προυποθετοντας φυσικα τον αμεσο ψεκασμο στον κυλινδρο, για να λειτουργησει το ολο συστημα).

ενδιαφέρον.... τοφορτηγό πάντως έχει πετρελαιοκινητήρα euro 5 ;)

dimmie_72
12/06/2015, 12:44
με 3,5t και βενζινοκινητήρα άμα δεν είσαι στο Ντουμπάϊ μόνο η απόσυρση σε σώζει. :lol:

edit: πες το απ την αρχή αρχηγέ! ;)

dimmie_72
12/06/2015, 12:47
τοφορτηγό πάντως έχει πετρελαιοκινητήρα euro 5 ;)

κλαπέτο έχει; :D

sniper
12/06/2015, 12:48
....και επειδή με τρώει ο λόκως μου να τα ακούσω από τον παλιΟγερο....(sic) :D

Έχουμε ένα όχημα 3,5t (θα ισχύει, φαντάζομαι για όλα τα οχήματα, δίτροχα η πολύτροχα:cool:) το οποίο κατεβαίνει μια κατηφόρα , τι εξοικονομεί καύσιμο, να την κατεβαίνει με νεκρά στο κιβώτιο η με την 5η του και χωρίς γκάζι (όπου 5η, βάλτε την τελευταία σχέση του εκάστοτε οχήματος)
Προσοχή δεν ρωτάω αν είναι σωστό οδηγικά, (όποιος θέλει ας ρωτήσει στο ανάλογο section) ρωτάω τι εξοικονομεί καύσιμο!
παρακαλώ οι όποιες απαντήσεις να είναι εμπεριστατωμένες, απαντήσεις του στυλ "με ταχύτητα βέβαια γιατί έτσι μου είπε ο μπαμπάς μου" δεν θα γίνουν δεκτές :D

Ρε μλκ τσίπη, πόσα χλμ κατηφόρα θα κατέβει το φορτηγό και μας τα ζαλίζεις Παρασκευιάτικα;

Bowleno
12/06/2015, 12:50
Ρε μλκ τσίπη, πόσα χλμ κατηφόρα θα κατέβει το φορτηγό και μας τα ζαλίζεις Παρασκευιάτικα;

Δεν πλΕρώνω εγώ.... και κατεβάζει περίπου 25 χιλιόμετρα την εβδομάδα και το είπες και μόνος σου, είναι Παρασκευή :D


@dimmi, έχει, (όπως όλα τα φορτηγά) αλλά χωρίς ταχύτητα στο κιβώτιο.....

spyrakos35
12/06/2015, 12:51
Ρε μλκ τσίπη, πόσα χλμ κατηφόρα θα κατέβει το φορτηγό και μας τα ζαλίζεις Παρασκευιάτικα;

θα κατέβει από τα πριονια στον όλυμπο....

OldMan
12/06/2015, 12:53
Ρε μλκ τσίπη, πόσα χλμ κατηφόρα θα κατέβει το φορτηγό και μας τα ζαλίζεις Παρασκευιάτικα;

Λογικά όση ανεβηκε πριν, αλλα γουστάρει (κατα δήλωσην του ιδίου..) τα μπινελίκια του..:smokin:

theofilos888
12/06/2015, 12:56
Λογικά όση ανεβηκε πριν, αλλα γουστάρει (κατα δήλωσην του ιδίου..) τα μπινελίκια του..:smokin:
Αμα ειναι μαζωχας ο ανθρωπος...... χαχαχαχαχαχαχ

dimmie_72
12/06/2015, 13:18
@dimmi, έχει, (όπως όλα τα φορτηγά) αλλά χωρίς ταχύτητα στο κιβώτιο.....

το κλαπέτο κόβει εντελώς την παροχή του καυσίμου στον κινητήρα ;)

OldMan
12/06/2015, 13:32
Που'σαι Μποουλιγκά...

Δε βαζεις και κανενα kill-switch στο φορτηγό για ναχεις το κεφαλι σου ήσυχο..??

sniper
12/06/2015, 13:37
Που'σαι Μποουλιγκά...

Δε βαζεις και κανενα kill-switch στο φορτηγό για ναχεις το κεφαλι σου ήσυχο..??

Ας βάλει Κill Βill να ηρεμήσουμε

spyrakos35
12/06/2015, 13:53
Που'σαι Μποουλιγκά...

Δε βαζεις και κανενα kill-switch στο φορτηγό για ναχεις το κεφαλι σου ήσυχο..??

ναι και μετά θα ρωτάει από που σβήνει.... "το κλειδί ή το kill-switch ρε παιδιά?".....

:cry:

nikolis!
12/06/2015, 14:58
Να επεκτείνω λίγο την ερώτηση?

Τα παραπάνω ισχύουν και για δίχροχους κινητήρες?

Bowleno
12/06/2015, 15:06
Που'σαι Μποουλιγκά...

Δε βαζεις και κανενα kill-switch στο φορτηγό για ναχεις το κεφαλι σου ήσυχο..??

Θα μας πεις ρε αφεντικό, μπας και κατεβάσουμε το εξοδολόγιο του φορτηγού; :cool:



ναι και μετά θα ρωτάει από που σβήνει.... "το κλειδί ή το kill-switch ρε παιδιά?".....



:cry:

:moutza: δεν έχω τέτοιες ανησυχίες, από το κλειδί σβήνω :lol:

nikos_abel
12/06/2015, 15:18
Το δεκό μου το φορτηγό όταν κατεβαίνει την ανηφόρα πάντως όχι μόνο δεν καίει αλλά φορτίζει και τη μπαταρία :p

BLiTzER
12/06/2015, 15:21
Πώς κατεβαίνεις μια ανηφόρα;

nikos_abel
12/06/2015, 15:23
Πώς κατεβαίνεις μια ανηφόρα;

Η ερώτηση είναι "πόσες ανηφόρες έχει π.χ. η αθήνα;"






Η απάντηση είναι "όσες και κατηφόρες"

leftos
12/06/2015, 17:47
Αν μιλας για κατηφορα με μεγαλη κλιση σε μια καθημερινη βαση ( και κατεβαινεις με ταχυτητα ) να βαλεις υποψη σου τα ζορια που τραβαει το σασμαν.
Στο σπιτι μου κατεβαινω μια κατηφορα 1,5 λεπτο καθημερινα, την ανεβαινω κι'ολας στο αυτοκινητο μονο με πρωτη, και στο πρωτο αυτοκινητο στα 90000 αρχισε θορυβος απο το σασμαν γιατι την κατεβαινα με δευτερα ( πουληθηκε μετα ) στο δευτερο εχω 190000 και δεν εχει θεμα ακομα αλλα κατεβαινω με φρενα εχουν βεβαια τα τακακια και οι δισκοπλακες αλλα αλλαζουν πιο ευκολα.
Βεβαια το φορτηγο το κατεβαζω παντα με δευτερα + φρενα γιατι αν φυγει θα φτασει πατο θαλασσας!!!
Με νεκρα παντως καιει περισσοτερο αλλα ειναι αμελητεα η διαφορα και πηγαινει και πιο γρηγορα:p

Pan (dvs)
12/06/2015, 18:01
Εαν βαλεις ταχυτητα στην κατηφορα,θα ανεβασει στροφες,αρα (λογικα) και καταναλωση.

Στο ρελαντι θα εχεις πχ 800,με ταχυτητα (και παλι πχ) 3000 στροφες.

BLiTzER
12/06/2015, 18:04
Όχι. Εξηγήσαμε γιατί.

GiorgosLa
12/06/2015, 22:39
Πριόνια - Λιτόχωρο είναι περίπου 20 χιλιόμετρα. Ακόμα και αν καίει λιγότερο στο ρελαντί έχεις δεν έχεις ένα λίτρο διαφορά. Μιλάμε να κατέβεις 20 χιλιόμετρα χωρίς ταχύτητα για ένα με ενάμιση ευρώ???

ChrisNt
12/06/2015, 23:14
Φορτηγό να κατεβαίνει με νεκρά ?? θα σε πάρει η κατηφόρα για τα καλά και αν έχει και στροφές προφανώς είναι τρέλα .. μην κάνεις οικονομία στην ασφάλεια .

vaska
12/06/2015, 23:46
Δεμπάτεκαλά

:a21::a21:

ΝΤΙΚ
13/06/2015, 00:44
σε μια συζητηση που ειχα με κολλητο μηχανικο πριν χρονια
μου ειχε πει οτι θεωριτικα σε κατηφορα με την μεγαλυτερη σχεση στο σασμαν και χωρις γκαζι(το τονιζουμε αυτο)
δεν πρεπει να καψει η μηχανη τιποτα.
εμενα μου φανηκε μαλακια βεβαια, αλλα μου το ειχε αναλυσει τοτε και με επεισε
στο δια ταυτα ομως καιει κατι λιγα, οσο μουφα κι αν ακουγεται, πιοω οικονομικο ειναι με την μεγαλυτερη σχεση και χωρις γκαζι απο την απλη νεκρα,
το θεμα σου ειναι τα φρενα ομως, μιας και μιλας για φορτηγο θα την ακουσουν ανετα.

daz
13/06/2015, 02:09
Στο σπιτι μου κατεβαινω μια κατηφορα 1,5 λεπτο καθημερινα, την ανεβαινω κι'ολας στο αυτοκινητο μονο με πρωτη, και στο πρωτο αυτοκινητο στα 90000 αρχισε θορυβος απο το σασμαν γιατι την κατεβαινα με δευτερα ( πουληθηκε μετα ) στο δευτερο εχω 190000 και δεν εχει θεμα ακομα αλλα κατεβαινω με φρενα εχουν βεβαια τα τακακια και οι δισκοπλακες αλλα αλλαζουν πιο ευκολα.


Εγώ δεν κατάλαβα γιατί το σασμάν δεν την ακούει όταν ανεβαίνει την ανηφόρα και την ακούει στην κατηφόρα . :lol:
Πλάκα κάνεις, έτσι?


Εαν βαλεις ταχυτητα στην κατηφορα,θα ανεβασει στροφες,αρα (λογικα) και καταναλωση.

Στο ρελαντι θα εχεις πχ 800,με ταχυτητα (και παλι πχ) 3000 στροφες.

Αστο μέχρι να σκάσει και να σου δώσει την κεφαλή στο χέρι, δε θα κάψει. Παλιότερα δεν καίγανε δράμι στο ρολάρισμα, τώρα ρυθμίζουν τις πεταλούδες να δίνουν ένα ελάχιστο για ψύξη αλλά και πάλι καίει λιγότερο απ' το ρελαντί.


το κλαπέτο κόβει εντελώς την παροχή του καυσίμου στον κινητήρα ;)

Αυτή είναι κομμένη με το που θα πάρεις το πόδι σου απ' το γκάζι (με ταχύτητα). Μήπως κόβει τα καυσαέρια?

daz
13/06/2015, 02:14
στο δια ταυτα ομως καιει κατι λιγα, οσο μουφα κι αν ακουγεται, πιοω οικονομικο ειναι με την μεγαλυτερη σχεση και χωρις γκαζι απο την απλη νεκρα,
το θεμα σου ειναι τα φρενα ομως, μιας και μιλας για φορτηγο θα την ακουσουν ανετα.

Ρε σε όλες τις ταχύτητες όταν ρολάρει, σταματάει να ψεκάζει. Και τα καρμπ το ίδιο. Και το c50 το ίδιο!

Το θέμα είναι πως τα βαριά οχήματα, αν τα πάρει η κατηφόρα, δε σταματάνε ούτε με άγκυρα αν έχουν λάθος σχέση στο κιβώτιο (πόσο μάλλον νεκρά)!

dimmie_72
13/06/2015, 08:19
Αυτή είναι κομμένη με το που θα πάρεις το πόδι σου απ' το γκάζι (με ταχύτητα). Μήπως κόβει τα καυσαέρια?

2 δουλειές κάνει το κλαπέτο σύμφωνα με τους κατασκευαστές πάντα:
- Κόβει την παροχή καυσίμου
- Κόβει την έξοδο των καυσαερίων.

;)

daz
13/06/2015, 12:01
2 δουλειές κάνει το κλαπέτο σύμφωνα με τους κατασκευαστές πάντα:
- Κόβει την παροχή καυσίμου
- Κόβει την έξοδο των καυσαερίων.

;)

Σε όσα δεν έχουν μόνο κλαπετόφρενο αλλά έχουν και ξεχωριστό κλαπέτο, έχεις προσπαθήσει να πατήσεις γκάζι και κλαπέτο μαζί?

Πως κόβουν το καύσιμο?

Με τον ίδιο τρόπο που το κόβεις και εσύ οταν παίρνεις το πόδι σου απ' το γκάζι. Το επιπλέον που κάνουν είναι να κόβουν ΚΑΙ τα καυσαέρια.

spyrakos35
13/06/2015, 12:54
Α ρε σταγιερ......

Αθανατα

daz
13/06/2015, 13:08
Λεωφορείο οδηγούσα, (και οδηγώ ακόμα καμιά φορά).
Και σταγιερ, αλλά αυτά είναι άλλου επιπέδου γνώσεων! :lol:

S705
13/06/2015, 14:05
Αφού είναι euro5 άκου τι θα κάνεις.
Πας σε κάποιον γνωστό σου μάστορα.
Βάζεις στην θύρα obd (On-board diagnostics ) το διαγνωστικό του και συνδέεσαι με πρωτότοκο eyro.
Στις τρέχουσες τιμές ψάχνεις να βρεις χρόνο ψεκασμού των μπεκ.
Εάν έχει , γιατί δεν είναι υποχρεωτική παράμετρος ,πας μια βόλτα το όχημα και ο συνοδηγός διαβάζει τις τιμές και έχεις την απάντηση σου.
Παντός να ξέρεις ότι στους σύγχρονους βενζινοκινητήρες το λογισμικά κόβει τον ψεκασμό τελείως , στο σήκωμα του γκαζιού . με πετρέλαια δεν ξέρω ακριβός τι γίνετε γιατί άφησα το σπορ αυτό.

dimmie_72
13/06/2015, 15:36
Σε όσα δεν έχουν μόνο κλαπετόφρενο αλλά έχουν και ξεχωριστό κλαπέτο, έχεις προσπαθήσει να πατήσεις γκάζι και κλαπέτο μαζί?

Πως κόβουν το καύσιμο?

Με τον ίδιο τρόπο που το κόβεις και εσύ οταν παίρνεις το πόδι σου απ' το γκάζι. Το επιπλέον που κάνουν είναι να κόβουν ΚΑΙ τα καυσαέρια.

επενεργεί με μοχλικό και κλείνει τις πεταλούδες, όσο και να πατήσεις το γκάζι... δεν!
μη με πιέζεις...
ψάξτο ;)

Bowleno
15/06/2015, 08:50
Την καλημέρα μου σε όλους και καλή βδομάδα.

θα καταθέσω κι εγώ την εμπειρία που έχω με το όχημα αυτό. (το έχω σχεδόν 3 χρόνια από καινούργιο έχει κάνει 44.000 χλμ όλα από μένα και μόνο)

Γεμίζω πάντα από το ίδιο βενζινάδικο, πάντα με τον ίδιο τρόπο (το καύσιμο φτάνει έως το χείλος του ρεζερβουάρ) κάνω πάντα την ίδια ακριβώς διαδρομή (ούτε λεωφορείο γραμμής να είχα :lol: )
Οι κατηφόρες στις οποίες αναφέρομαι είναι σχετικά ήπιες, το όχημα (Isuzu N-series 3,5t 3,5L diesel) τις κατεβαίνει με περίπου 80 χλμ με την νεκρά χωρις δράματα η ότι άλλο. δεν είναι αυτό, όμως το θέμα μας.
Έχω διαπιστώσει μετά από πάμπολλες δοκιμές ότι:
όταν το πάω με νεκρά μου βγάζει ΠANTA από 55 έως και 75 χλμ περισσότερα ανά γέμισμα από ότι όταν το πάω με την τελευταία σχέση στο κιβώτιο.
Πράγμα που σημαίνει 1 επιπλέον διανομή ανά γέμισμα, ποσόν διόλου ευκαταφρόνητο, νομίζω.
Το κλαπέτο δεν το έχω χρειαστεί ποτέ έως τώρα για να δω αν όντως κάνει δουλειά.......

spyrakos35
15/06/2015, 08:56
Αν με νεκρα χρησιμοποιησεις κλαπετο, θα εχει και αλλες νεκρες το στορυ

leftos
15/06/2015, 09:13
Περιεργο μου φαινεται αυτο σε σχεση με τα οσα δειχνουν τα trip και λενε για τα τελευταιας γενιας οχηματα.
Βεβαια μπορει οντως να μιλανε μονο για βενζινοκινητα.

Για το σασμαν που ρωτησε καποιος παραπανω δεν μπορω να απαντησω ξεκαθαρα και σωστα γιατι δεν γνωριζω.
Οι σκεψεις μου ειναι 2
1: Μαλλον τραβαει μεγαλυτερα ζορια οταν προσπαθει να κρατησει ενα οχημα χ κιλων σε μια κατηφορα ψ κλισης απ'οτι οταν το ανεβαζει στην ιδια ανηφορα.
2: Μπορει να ειναι σαν να κανει την ανηφορα 2 φορες οποτε αν ειναι να κρατησει 100 φορες θα κρατησει 50. Ενω με νεκρα θα κρατησει 100.
Απλα λεω γιατι καθε μερα ζω την ανηφορα και την κατηφορα απο κοντα!!!!

RizlaPlusPlus
15/06/2015, 09:51
Περιεργο μου φαινεται αυτο σε σχεση με τα οσα δειχνουν τα trip και λενε για τα τελευταιας γενιας οχηματα.
Βεβαια μπορει οντως να μιλανε μονο για βενζινοκινητα.

Για το σασμαν που ρωτησε καποιος παραπανω δεν μπορω να απαντησω ξεκαθαρα και σωστα γιατι δεν γνωριζω.
Οι σκεψεις μου ειναι 2
1: Μαλλον τραβαει μεγαλυτερα ζορια οταν προσπαθει να κρατησει ενα οχημα χ κιλων σε μια κατηφορα ψ κλισης απ'οτι οταν το ανεβαζει στην ιδια ανηφορα.
2: Μπορει να ειναι σαν να κανει την ανηφορα 2 φορες οποτε αν ειναι να κρατησει 100 φορες θα κρατησει 50. Ενω με νεκρα θα κρατησει 100.
Απλα λεω γιατι καθε μερα ζω την ανηφορα και την κατηφορα απο κοντα!!!!



Μιλανε μονο για βενζινοκινητα. Στα πετρελαιοκινητα ο τροπος τροφοδοσιας (και γενικοτερα λειτουργιας του κινητηρα) ειναι διαφορετικος, οποτε δεν ισχυει το οτι κλειστη πεταλουδα=δεν ψεκαζει (τα πετρελαιοκινητα δεν εχουν καν πεταλουδα γκαζιου). Γι αυτο και αναφερθηκα στον αμεσο ψεκασμο της Audi νωριτερα.

Bowleno
15/06/2015, 11:44
Αν με νεκρα χρησιμοποιησεις κλαπετο, θα εχει και αλλες νεκρες το στορυ

Ε, άμα είναι κανείς τόσο βλαξ.....

harris_x
15/06/2015, 11:44
[...]κάνουμε και "σκονάκια" ε;;;;

Bowleno
15/06/2015, 11:45
κάνουμε και "σκονάκια" ε;;;;

Πως αλλιώς θα περάσουμε την τάξη ρε; :p

OldMan
15/06/2015, 12:02
Για το σασμαν που ρωτησε καποιος παραπανω δεν μπορω να απαντησω ξεκαθαρα και σωστα γιατι δεν γνωριζω.
Μαλλον τραβαει μεγαλυτερα ζορια οταν προσπαθει να κρατησει ενα οχημα χ κιλων σε μια κατηφορα ψ κλισης απ'οτι οταν το ανεβαζει στην ιδια ανηφορα.

Το τραβατε και δεν θα καθαρίσουμε όμορφα...:rolleyes:

Για να ξεκινήσουμε από τις μελισσούλες και την επικονίαση:
Το έργο που παράγεται (καταναλώνεται) κατα την μετατόπιση σώματος μάζας m μεταξύ 2 σταθμών υψους με διαφορά h είναι m x h είτε ανεβαινουμε είτε κατεβαίνουμε...!!!
Θα τολμησω να φανώ αιρετικός και να συμπληρώσω ότι μας είναι παντελώς αδιάφορο αν η διαφορά ύψους h διανυθεί από τον συντομότερο δρόμο - κοινώς κάθετα - ή μεσω βορείου ακρωτηρίου...

Αν το παραπάνω έργο μεταφραστεί στην δύναμη που ασκείται στο κιβωτιο ανεβαίνοντας, τείνω - μεθ' επιτάσεως - να υποστηρίξω ότι το ίδιο ισχύει και για το κατέβασμα..

Τώρα, ότι αφορά σε κλαπέτα, πριζ ντιρεκτ, σεμι συγχρονιζέ κ.λ.π. εμπίπτει στην αρμοδιότητα του σύντροφου Νοικολάεφ σαν kinky φάση..

daz
16/06/2015, 07:33
επενεργεί με μοχλικό και κλείνει τις πεταλούδες, όσο και να πατήσεις το γκάζι... δεν!
μη με πιέζεις...
ψάξτο ;)

To ίδιο δε λέμε?

teogtp
16/06/2015, 12:52
To ίδιο δε λέμε?

Αντιμιλας σε ανωτερο;:tooth: