PDA

View Full Version : ΚΟΒΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΛΟΓΩ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ!!!



Vagelis Gar
04/08/2011, 08:43
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΑΤΟΨΥΧΟ ΑΝΔΡΕΑ ΛΟΒΕΡΔΟ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠ.ΥΓΕΙΑΣ...
Περισσότερα από 1.000 παιδιά με αναπηρία θα στερηθούν φέτος το δικαίωμα σε ολιγοήμερες διακοπές λόγω... ΔΝΤ. Τα κονδύλια δεν έφτασαν για τέσσερις κατασκηνώσεις. Mια από αυτές στη Λεπτοκαρυά Πιερίας, όπου φιλοξενούνταν κάθε χρόνο 700 παιδιά με αναπηρία αλλά και ηλικιωμένοι.


“Αν οι διακοπές είναι σημαντικές για κάθε παιδί, σκεφτείτε πώς τις περιμένουν τα παιδιά με αναπηρία, που όλο τον χρόνο είναι κλεισμένα σε κάποια δομή περίθαλψης. Οι δύο εβδομάδες του κατασκηνωτικού προγράμματος είναι οι μόνες μέρες τον χρόνο που έρχονται σε επαφή με τη φύση και έχουν την ευκαιρία να κοινωνικοποιηθούν, να δημιουργήσουν φιλίες... Αυτές τις ημέρες παίρνουν μια ανάσα και οι οικογένειές τους, όπως και οι εργαζόμενοι στα ιδρύματα”, τονίζει στη “Μ” ο κ. Γιάννης Λυμβαίος, πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Σωματείων Γονέων και Κηδεμόνων Ατόμων με Αναπηρία.

Φέτος το κατασκηνωτικό πρόγραμμα είναι κουτσουρεμένο, ενώ μέχρι πριν από μερικές εβδομάδες ήταν άγνωστο αν θα πραγματοποιούνταν καν. Ενώ άλλες χρονιές τα διαδικαστικά ολοκληρώνονταν τον Μάρτιο, φέτος μέχρι τον Ιούνιο δεν είχε προχωρήσει τίποτε και μόλις στις 28 του μήνα έγινε γνωστό ότι η αρμοδιότητα περνάει από τις περιφέρειες στους καλλικρατικούς δήμους. Το φετινό εθνικό κατασκηνωτικό πρόγραμμα (για ΑΜΕΑ, παιδιά και ηλικιωμένους) περικόπηκε κατά ένα εκατομμύριο ευρώ, οι προσλήψεις εποχικού προσωπικού μειώθηκαν κατά 50%, ενώ το κονδύλι για την αποζημίωση των συνοδών των ατόμων με αναπηρία μειώθηκε από τα 845.000 ευρώ στα 720.000 ευρώ, αναφέρει ο κ. Λυμβαίος. Επιπλέον, σύμφωνα με τον ίδιο, ανεστάλη η λειτουργία τεσσάρων κατασκηνώσεων για άτομα με αναπηρίες στον Ταΰγετο, στην Αγία Παρασκευή Λάρισας, στη Μάκρη Αλεξανδρούπολης και στη Λεπτοκαρυά Πιερίας. Η τελευταία ήταν η μεγαλύτερη στην Ελλάδα, με δυνατότητα φιλοξενίας 500-700 ατόμων. Είναι χαρακτηριστικό ότι, από τα 3.000 άτομα με αναπηρία που έκαναν διακοπές στις κρατικές κατασκηνώσεις, φέτος δικαίωμα στην ξενοιασιά θα έχουν μόνο 1.900 άτομα.


Για εξοικονόμηση 200.000 ευρώ
Μετά 30 χρόνια λειτουργίας, φέτος η κατασκήνωση της Λεπτοκαρυάς δεν θα δεχτεί παιδιά. Περίπου 700 παιδιά θα χάσουν τις μόνες ημέρες του χρόνου που περνούν στην εξοχή, για να εξοικονομήσει το κράτος το “κολοσσιαίο” ποσό των 200.000 ευρώ! Αυτό ήταν το λειτουργικό κόστος της κατασκήνωσης, σύμφωνα με τον επί 12 χρόνια πρόεδρο του διοικητικού συμβουλίου της κατασκήνωσης Στέφανο Μπαστρογιάννη. "Μακάρι να μη ζήσετε ποτέ τη στιγμή που θα πεις σε ένα παιδί με κινητικά προβλήματα ή ακόμη και νοητική υστέρηση ότι φέτος δεν θα κάνει διακοπές με τους φίλους του, γιατί η κατασκήνωση δεν λειτουργεί πια", αναφέρει στο Αθηναϊκό Πρακτορείο. “Οι διακοπές στην κατασκήνωση ήταν το οξυγόνο για αυτά τα παιδιά αλλά και για τις οικογένειές τους”, σημειώνει στη “Μ” ο πρώην υφυπουργός Υγείας Γιώργος Κωνσταντόπουλος, κάνοντας λόγο για πλήγμα που δέχονται οι πιο ευαίσθητες κοινωνικά ομάδες. Επί των ημερών του οι κατασκηνώσεις είχαν ανακαινιστεί και εκσυγχρονιστεί πλήρως με δαπάνη 400.000 ευρώ.
Η κατασκήνωση ήταν σημαντική όχι μόνο για τα παιδιά που φιλοξενούνταν εκεί και τις οικογένειές τους αλλά και για την τοπική οικονομία της Πιερίας, από την οποία γίνονταν οι προμήθειες τροφίμων και αναλώσιμων.




Φιλέτο


Η κατασκήνωση είναι πάνω στο κύμα, βρίσκεται πλησίον ξενοδοχειακών μονάδων και θεωρείται φιλέτο. Η αξία του οικοπέδου αποτιμάται από 15 εκατ. ευρώ έως ακόμα και 20 εκατ. ευρώ. Ιδιοκτησιακά ανήκει στο υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης και υπάρχουν αρκετοί στον νομό Πιερίας που εκφράζουν φόβους ότι μπορεί να ξεπουληθεί στο πλαίσιο της “αξιοποίησης της ακίνητης περιουσίας του δημοσίου”. “Σε αυτήν την περίπτωση, η αναστολή λειτουργίας της κατασκήνωσης ίσως διευκολύνει τα πράγματα”, σημειώνει στη “Μ” πηγή που θέλησε να διατηρήσει την ανωνυμία της.


Της Σοφίας Χριστοφορίδου


ΠΡΕΖΑ TV
3-8-2011


ΦΤΟΥ ΣΑΣ ΡΕ ΑΛΗΤΕΣ, ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΙ, Γ@ΜΗΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ. Γ@ΜΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΠΟΥΤΑΝΑΣ ΓΙΟΙ. ΕΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΛΙΩΝΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΑΠΗΡΙΚΟ ΚΑΡΟΤΣΙ.

koulis25
04/08/2011, 08:57
Αναρωτιέμαι αν έστω 1 (ένας!!! ΕΝΑΣ!!!) @βουλευτής του ΜΠΑΦΟΚ ακύρωσε φέτος τις διακοπές του, από στοιχειώδη ευθιξία για τα αντιλαϊκά μέτρα που έλαβαν!

SVX
04/08/2011, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis25
Αναρωτιέμαι αν έστω 1 (ένας!!! ΕΝΑΣ!!!) @βουλευτής του ΜΠΑΦΟΚ ακύρωσε φέτος τις διακοπές του, από στοιχειώδη ευθιξία για τα αντιλαϊκά μέτρα που έλαβαν!


αναρωτιεμαι αν ξερετε τι προυπολογισμο "τραβανε" για τις διακοπες των τεκνων των : ΔΕΗτζηδων, ΟΤΕτζηδων, Εφοριακων, Υπουργειων κλπ κλπ κλπ

faraway
04/08/2011, 09:32
Eγώ αναρωτιέμαι αν είναι μακρυά το τέλος του κόσμου γιατί βαρέθηκα με όλες αυτές τις μλκιες γύρω μου . :(

sfigas
04/08/2011, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
Eγώ αναρωτιέμαι αν είναι μακρυά το τέλος του κόσμου γιατί βαρέθηκα με όλες αυτές τις μλκιες γύρω μου . :(

Ποσο δικιο εχεις......:( :( :(

BLACKGAS
04/08/2011, 16:31
H αναλγησία απλά θα αυξάνεται όσο περιορίζεται η ατομική ευεξία, συνεπαγόμενη σε πρώτο χρόνο την πλήρη απαξίωση του κοινωνικού κράτους.
Δυστυχώς στους πολύ δύσκολους καιρούς που είναι μπροστά μας θα μπορέσουμε να επιβιώσουμε και να διατηρήσουμε την -όποια- κοινωνική μας συνοχή μόνο αν οι πολυποίκιλοι κυβερνώντες (βουλευτάδες, περιφερειάρχες, γενικοί γραμματείς και λοιποί φαρισαίοι) κατανοήσουν ότι πίσω από τα νούμερα είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ.



Αφιερωμένο (http://www.youtube.com/watch?v=0Tb8Jo11uGo) η εισαγωγή στους προαναφερόμενους, το υπόλοιπο στους φίλους για να τελικιάζουν όταν μπορούν, μήπως και ξεφύγουμε έστω και νοητά από τα μ@ν@πανα που έχουμε μπλέξει.-
:mad:

menos
04/08/2011, 16:44
Να στείλουν τα παιδιά αυτά στην κατασκήνωση που έχει ανοίξει πρόσφατα στο Σύνταγμα... :mad:

BLACKGAS
04/08/2011, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
το κακό είναι ότι τώρα είναι που ειναι νεκρή περίοδος, θα πάρει καιρό να επανέλθει η όποια πελατεία στα ταξι


:confused:
κάπου το χάσαμε?

yiannis172
07/08/2011, 15:22
Ενημερωτικα,καθε καλοκαιρι (συμπεριλαμβανομενου και του φετινου εννοειται) οι εργαζομενοι στην Τραπεζα της Ελλαδος ολων των καταστηματων της επικρατειας,δικαιουνται να στελνουν τα παιδια τους στην ΔΩΡΕΑΝ κατασκηνωση που τους παρεχει το κρατος(?) στην Παρνηθα.....

gianhs8
07/08/2011, 19:25
πραγματικα απορω τι "κρατος" υποτιθεται ειναι αυτο που ζουμε? και το χειροτερο ειναι οτι μετα απο επτα χρονια στην γειτονα Ιταλια δυστυχως καταλαβα ποσο περισοτερο μπουρδελο ειμαστε που μας αρμεγουν καθε μερα και τιποτα δεν δουλεβει - δημιουργειται (υγεια υποδομες οικονομια)

koulis25
09/08/2011, 08:33
Ο Goeffrey πέτυχε το στόχο του να γραφτεί το όνομά του στην ιστορία. Μόνο που θα μείνει στα μαύρα κατάστιχά της, μαζί με δικτάτορες και προδότες. Σ' αυτό του ξέφυγε λίγο... :rolleyes:

biglebowski
09/08/2011, 10:51
Δυστηχως,σ'ενα κρατος που το 90+% των πολιτων ειναι διεφθαρμενοι κι'εχουν κανει την απατη κ την λαμογια τροπο ζωης αυτα ειναι τα αποτελεσματα..
Θα ερχοταν με μαθηματικη ακριβεια η χρεοκωπια να μας βγαλει απ'το ψεμα που ζουσαμε κ οπως παντα γινεται αυτοι που την πληρωνουν πρωτοι ειναι τα ευαισθητα κομματια του πληθησμου (οπως τα αναξιοπαθουντα παιδακια) που εχουν κ το μικροτερο μεριδιο ευθυνης για το χαλι που βρισκομαστε σημερα..
Καλο θα'ταν αντι να βριζουμε μοναχα τους πολιτικους (που ειναι αυτοι ακριβως που μας αξιζουν,κατ'εικονα κ ομοιωση μας) κ να μαζευομαστε στο συνταγμα για να μουτζωνουμε τα ντουβαρια της βουλης,να ριξουμε κ καμμια μουντζα στον καθρεφτη μας που ειμαστε τοσο αχρειοι κ απαραδεκτοι ως λαος,γελοιοι ελληναρες,οι χειροτεροι ολων :mad: :mad: :yuck: :yuck:

koulis25
09/08/2011, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από biglebowski
Δυστηχως,σ'ενα κρατος που το 90+% των πολιτων ειναι διεφθαρμενοι κι'εχουν κανει την απατη κ την λαμογια τροπο ζωης αυτα ειναι τα αποτελεσματα..
Θα ερχοταν με μαθηματικη ακριβεια η χρεοκωπια να μας βγαλει απ'το ψεμα που ζουσαμε κ οπως παντα γινεται αυτοι που την πληρωνουν πρωτοι ειναι τα ευαισθητα κομματια του πληθησμου (οπως τα αναξιοπαθουντα παιδακια) που εχουν κ το μικροτερο μεριδιο ευθυνης για το χαλι που βρισκομαστε σημερα..
Καλο θα'ταν αντι να βριζουμε μοναχα τους πολιτικους (που ειναι αυτοι ακριβως που μας αξιζουν,κατ'εικονα κ ομοιωση μας) κ να μαζευομαστε στο συνταγμα για να μουτζωνουμε τα ντουβαρια της βουλης,να ριξουμε κ καμμια μουντζα στον καθρεφτη μας που ειμαστε τοσο αχρειοι κ απαραδεκτοι ως λαος,γελοιοι ελληναρες,οι χειροτεροι ολων :mad: :mad: :yuck: :yuck:

Διάβασες σε τι θέμα γράφεις;
Ποιος είναι ο ρόλος του κράτους;
Να σε αφήνει σε καθεστώς αναρχίας (επιλεκτικής εφαρμογής του νόμου, κατά το δοκούν. Ο ορισμός της αναρχίας! Το δίκιο του ισχυρού!) τα τελευταία 30 χρόνια και όταν φτάσει ο κόμπος στο χτένι να σε στίβει σαν σφουγγάρι και όλα τα μέτρα που παίρνει, να στρέφονται εναντίον σου, που δεν έκλεψες ποτέ σου (γιατί μην ακούω μαλακίες ότι όλοι έκλεβαν);
Είναι άλλο να μη ζητάω απόδειξη ή να μην κόβω όταν κανένας απολύτως δεν ασχολήθηκε αν κόβω ή δεν κόβω, με περιστασιακούς ελέγχους για να γελάει και το τελευταίο παιδάκι του δημοτικού) και άλλο ένα πολυπληθές συνάφι να έχει κατακλέψει τον κόσμο και να έχει ασφαλείς τις καταθέσεις σε offshore και ξένες τράπεζες. Κι αυτούς να μην τους ακουμπάει ούτε για τα μάτια του κόσμου. Αλλά βλέπεις μαζί τα φάγαμε. Είναι βλέπεις πολύ δύσκολο να παραδεχτείς ότι ψήφιζες για δεκαετίες προδότες και όταν σου τους θίγουν σε πιάνει μια ψεύτικη διάθεση αυτοκριτικής για να φανεί ότι φταίμε όλοι! Με κάνουν έξαλλο τέτοιες απόψεις.
Ή μήπως ο ρόλος του κράτους είναι να θεσπίζει κανόνες που θα κινείται η αγορά και θα φροντίζει να τους τηρεί; Τι από αυτό έκαναν οι κυβερνήσεις που λες ότι μου άξιζαν; Εγώ ξέρεις πότε άρχισα να ψηφίζω; Ο αδερφός μου; Γιατί μας αξίζουν οι κυβερνήσεις που έκαναν τη χώρα μπουρδέλο; Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ δεν είμαι ούτε πουτάνα ούτε νταβατζής! Μίλα λοιπόν για τον εαυτό σου και κάνε την αυτοκριτική σου όπου θέλεις! Άφησε τον καθένα να την κάνει μόνος του χωρίς νουθεσίες και καθοδηγήσεις. Δε χρειαζόμαστε άλλους διαλλακτικούς σοφούς!
Και τώρα σπεύδεις να μας βάλεις και φίμωτρο; Πολύ φοβάμαι ότι αυτοί στους οποίους άξιζαν οι κυβερνήσεις που είχαμε διαχρονικά, είναι που θα περάσουν την κρίση αλώβητοι και ίσως να κερδίσουν χρήματα. Εσένα ίσως να σου άξιζαν. Εμένα δε μου άξιζαν και το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να λέω αυτά που αισθάνομαι!
Φτάνει πια η μαλακία του μαζί τα φάγαμε!!!

nikos_abel
09/08/2011, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis25
Διάβασες σε τι θέμα γράφεις;
Ποιος είναι ο ρόλος του κράτους;
Να σε αφήνει σε καθεστώς αναρχίας (επιλεκτικής εφαρμογής του νόμου, κατά το δοκούν. Ο ορισμός της αναρχίας! Το δίκιο του ισχυρού!) τα τελευταία 30 χρόνια και όταν φτάσει ο κόμπος στο χτένι να σε στίβει σαν σφουγγάρι και όλα τα μέτρα που παίρνει, να στρέφονται εναντίον σου, που δεν έκλεψες ποτέ σου (γιατί μην ακούω μαλακίες ότι όλοι έκλεβαν);
Είναι άλλο να μη ζητάω απόδειξη ή να μην κόβω όταν κανένας απολύτως δεν ασχολήθηκε αν κόβω ή δεν κόβω, με περιστασιακούς ελέγχους για να γελάει και το τελευταίο παιδάκι του δημοτικού) και άλλο ένα πολυπληθές συνάφι να έχει κατακλέψει τον κόσμο και να έχει ασφαλείς τις καταθέσεις σε offshore και ξένες τράπεζες. Κι αυτούς να μην τους ακουμπάει ούτε για τα μάτια του κόσμου. Αλλά βλέπεις μαζί τα φάγαμε. Είναι βλέπεις πολύ δύσκολο να παραδεχτείς ότι ψήφιζες για δεκαετίες προδότες και όταν σου τους θίγουν σε πιάνει μια ψεύτικη διάθεση αυτοκριτικής για να φανεί ότι φταίμε όλοι! Με κάνουν έξαλλο τέτοιες απόψεις.
Ή μήπως ο ρόλος του κράτους είναι να θεσπίζει κανόνες που θα κινείται η αγορά και θα φροντίζει να τους τηρεί; Τι από αυτό έκαναν οι κυβερνήσεις που λες ότι μου άξιζαν; Εγώ ξέρεις πότε άρχισα να ψηφίζω; Ο αδερφός μου; Γιατί μας αξίζουν οι κυβερνήσεις που έκαναν τη χώρα μπουρδέλο; Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ δεν είμαι ούτε πουτάνα ούτε νταβατζής! Μίλα λοιπόν για τον εαυτό σου και κάνε την αυτοκριτική σου όπου θέλεις! Άφησε τον καθένα να την κάνει μόνος του χωρίς νουθεσίες και καθοδηγήσεις. Δε χρειαζόμαστε άλλους διαλλακτικούς σοφούς!
Και τώρα σπεύδεις να μας βάλεις και φίμωτρο; Πολύ φοβάμαι ότι αυτοί στους οποίους άξιζαν οι κυβερνήσεις που είχαμε διαχρονικά, είναι που θα περάσουν την κρίση αλώβητοι και ίσως να κερδίσουν χρήματα. Εσένα ίσως να σου άξιζαν. Εμένα δε μου άξιζαν και υο λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να λέω αυτά που αισθάνομαι!
Φτάνει πια η μαλακία του μαζί τα φάγαμε!!!

+πολλά

brainstorm73
09/08/2011, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos

ΦΤΟΥ ΣΑΣ ΡΕ ΑΛΗΤΕΣ, ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΙ, Γ@ΜΗΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ. Γ@ΜΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΠΟΥΤΑΝΑΣ ΓΙΟΙ. ΕΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΛΙΩΝΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΑΠΗΡΙΚΟ ΚΑΡΟΤΣΙ.



Καλα οσα λες αλλα στο τελος το μαμησες.....τα παιδια τους δεν φταινε σε κατι για να λιωσουν σε ενα αναπηρικο καροτσι....

koulis25
10/08/2011, 06:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
Καλα οσα λες αλλα στο τελος το μαμησες.....τα παιδια τους δεν φταινε σε κατι για να λιωσουν σε ενα αναπηρικο καροτσι....

Όπως δε φταίει σε τίποτα κανένα παιδί που είναι καταδικασμένο να περάσει μια μαρτυρική ζωή και να έρχεται το κάθε γλοιώδες σκουλήκι και να παίρνει αποφάσεις που κάνουν τη ζωή τους ακόμη πιο δύσκολη. Οπότε αν ήταν δυνατόν, το ποσοστό των παιδιών με αναπηρίες που αντιστοιχεί στην Ελλάδα, να ήταν παιδιά πολιτικών, τότε ναι, τους το εύχομαι! Ξέρεις την έκφραση: "έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια λες"; Να έβλεπες τότε τι αντιμετώπιση θα υπήρχε!

HolyDiver
10/08/2011, 08:15
Το κράτος έχει κυρήξει στάση πληρωμών στους πολίτες του για να "σώσει" τους "δανειστές" του , τις τράπεζες και το ευρώ.
Παράπλευρες απώλειες τα ανάπηρα παιδιά.................. και ο ελληνικός λαός.

blackbusa
10/08/2011, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
Καλα οσα λες αλλα στο τελος το μαμησες.....τα παιδια τους δεν φταινε σε κατι για να λιωσουν σε ενα αναπηρικο καροτσι....

αν ειναι να γινουν Γιωργακης...Κωστακης...Ντορουλα...κλπ κλπ...οπως βλεπουμε να γινετε τα τελευταια 40 χρονια μακαρι να....

:wave2:

biglebowski
10/08/2011, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis25
Διάβασες σε τι θέμα γράφεις;
Ποιος είναι ο ρόλος του κράτους;
Να σε αφήνει σε καθεστώς αναρχίας (επιλεκτικής εφαρμογής του νόμου, κατά το δοκούν. Ο ορισμός της αναρχίας! Το δίκιο του ισχυρού!) τα τελευταία 30 χρόνια και όταν φτάσει ο κόμπος στο χτένι να σε στίβει σαν σφουγγάρι και όλα τα μέτρα που παίρνει, να στρέφονται εναντίον σου, που δεν έκλεψες ποτέ σου (γιατί μην ακούω μαλακίες ότι όλοι έκλεβαν);
Είναι άλλο να μη ζητάω απόδειξη ή να μην κόβω όταν κανένας απολύτως δεν ασχολήθηκε αν κόβω ή δεν κόβω, με περιστασιακούς ελέγχους για να γελάει και το τελευταίο παιδάκι του δημοτικού) και άλλο ένα πολυπληθές συνάφι να έχει κατακλέψει τον κόσμο και να έχει ασφαλείς τις καταθέσεις σε offshore και ξένες τράπεζες. Κι αυτούς να μην τους ακουμπάει ούτε για τα μάτια του κόσμου. Αλλά βλέπεις μαζί τα φάγαμε. Είναι βλέπεις πολύ δύσκολο να παραδεχτείς ότι ψήφιζες για δεκαετίες προδότες και όταν σου τους θίγουν σε πιάνει μια ψεύτικη διάθεση αυτοκριτικής για να φανεί ότι φταίμε όλοι! Με κάνουν έξαλλο τέτοιες απόψεις.
Ή μήπως ο ρόλος του κράτους είναι να θεσπίζει κανόνες που θα κινείται η αγορά και θα φροντίζει να τους τηρεί; Τι από αυτό έκαναν οι κυβερνήσεις που λες ότι μου άξιζαν; Εγώ ξέρεις πότε άρχισα να ψηφίζω; Ο αδερφός μου; Γιατί μας αξίζουν οι κυβερνήσεις που έκαναν τη χώρα μπουρδέλο; Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ δεν είμαι ούτε πουτάνα ούτε νταβατζής! Μίλα λοιπόν για τον εαυτό σου και κάνε την αυτοκριτική σου όπου θέλεις! Άφησε τον καθένα να την κάνει μόνος του χωρίς νουθεσίες και καθοδηγήσεις. Δε χρειαζόμαστε άλλους διαλλακτικούς σοφούς!
Και τώρα σπεύδεις να μας βάλεις και φίμωτρο; Πολύ φοβάμαι ότι αυτοί στους οποίους άξιζαν οι κυβερνήσεις που είχαμε διαχρονικά, είναι που θα περάσουν την κρίση αλώβητοι και ίσως να κερδίσουν χρήματα. Εσένα ίσως να σου άξιζαν. Εμένα δε μου άξιζαν και το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να λέω αυτά που αισθάνομαι!
Φτάνει πια η μαλακία του μαζί τα φάγαμε!!!

Φιλαρακο αν ανηκεις στο 10-% του πλυθησμου που βαδιζαν με τους κανονες η εισαι κατω των 25,τοτε ναι,εχεις το δικαιωμα να διαμαρτυρεσαι που σε παιρνει η μπαλλα..
Αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι ζεις σε μια χωρα βαθυτατα διεφθαρμενη,που η πλειοψηφια ενδιαφερεται για το ατομικο κ οχι το συλλογικο συμφερον,που απ'τον τελευταιο περιπτερα μεχρι τον σουπερ βιομηχανο,οσο τον επαιρνε τον καθενα, εκλεβε το κρατος κ τον συνανθρωπο του με οτι τροπο κατεβαζε το πονηρο μυαλο του.
Ετσι το βιωνω εγω ζωντας κ δουλευοντας εδω,αυτη ειναι η αποψη μου (κ οχι δεν τους ψηφησα ποτε).Δυστηχως η υποκρισια βασιλευει..

brainstorm73
10/08/2011, 12:49
Αρχιζω και αμφιβαλλω για το επιπεδο του φορουμ blackbusa και koulis25.....εσεις που λετε οτι λετε παραπανω μαλλον δεν εχετε παιδια....

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ???

Σε κανενα παιδι, οποιον και να εχει γονιο, δεν επιτρεπεται να ευχεστε να λιωσει σε μια αναπηρικη καρεκλα.....



Απο τη μια σας πιασαν οι ευαισθησιες σας για τα παιδια με αναπηρια και απο την αλλη ευχεστε (και το υπερασπιζεστε κι ολας!!! )να μεινουν αναπηρα τα παιδια των πολιτικων....

Υποκριτες....

Τα παιδια ειναι παιδια οποιον και να χουν γονεα,και δεν φταινε αυτα για το ποιοι ειναι οι γονεις τους/.....

blackbusa
10/08/2011, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
Αρχιζω και αμφιβαλλω για το επιπεδο του φορουμ blackbusa και koulis25.....εσεις που λετε οτι λετε παραπανω μαλλον δεν εχετε παιδια....

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ???

Σε κανενα παιδι, οποιον και να εχει γονιο, δεν επιτρεπεται να ευχεστε να λιωσει σε μια αναπηρικη καρεκλα.....



Απο τη μια σας πιασαν οι ευαισθησιες σας για τα παιδια με αναπηρια και απο την αλλη ευχεστε (και το υπερασπιζεστε κι ολας!!! )να μεινουν αναπηρα τα παιδια των πολιτικων....

Υποκριτες....

Τα παιδια ειναι παιδια οποιον και να χουν γονεα,και δεν φταινε αυτα για το ποιοι ειναι οι γονεις τους/.....

τα παιδια ειναι παιδια που καποια στιγμη θα μεγαλωσουν...και αν ειναι να μοιασουν στους μπαμπαδες τους και στους παππουδες τους καλυτερα να μην γεννιοντουσαν ποτε η ακομα καλυτερα να γινουν ''φυτα''....μονο ετσι ΙΣΩΣ οι γονεις τους να αποκτησουν λιγο ανθρωπια...

απορω που ενα τετοιο σοβαρο θεμα δεν εγινε ντορος στην Βουλη...και να πω οτι δεν υπαρχει βουλευτης με παιδι ΑΜΕΑ να παει να γαμμηθει...αλλα το παιδακι του ζει ζωη χαρισαμενη (για τα δικα του δεδομενα παντα) και θα παει και τις διακοπουλες του...απο την αλλη θα περιμενα απο τον ΑΜΕΑ Κουρουμπλη (τον τυφλο βουλευτη που εναντιωθηκε στο μεσοπροθεσμο) να το κανει θεμα...ποιος ξερεις...

και για τελευταιο αφησα το ποσο θα στοιχειζε σε καθε βουλευτη να βαλει απο την τσεπη του...εδω γελαμε...για να μαζευτουνε αυτα τα 200.000....ξερεις ποσο???666 €....ναι και εγω το ιδιο σκεφτηκα...Η ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ...ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΒΟΥΝ...

υ.γ. αχχχχχχχχχχχχχ...κοιτα ενα ωραιο μωρακι...ευτυχως που προλαβε να αυτοκτονησει πριν κανει και αλλα γλυκα παιδακια σαν αυτον...


233570

koulis25
10/08/2011, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
Αρχιζω και αμφιβαλλω για το επιπεδο του φορουμ blackbusa και koulis25.....εσεις που λετε οτι λετε παραπανω μαλλον δεν εχετε παιδια....

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ???

Σε κανενα παιδι, οποιον και να εχει γονιο, δεν επιτρεπεται να ευχεστε να λιωσει σε μια αναπηρικη καρεκλα.....



Απο τη μια σας πιασαν οι ευαισθησιες σας για τα παιδια με αναπηρια και απο την αλλη ευχεστε (και το υπερασπιζεστε κι ολας!!! )να μεινουν αναπηρα τα παιδια των πολιτικων....

Υποκριτες....

Τα παιδια ειναι παιδια οποιον και να χουν γονεα,και δεν φταινε αυτα για το ποιοι ειναι οι γονεις τους/.....
Sou epistrefw ton haraktirismo tou ypokriti kai symplirwnw oti an den katalavaineis kati, prwta zitise dieukriniseis kai meta vgaze symperasmata pou anakoinwneis me stomfwdes yfos gia na thaumasoun oloi to megaleio psyhis pou diatheteis.
Auto pou lew xekathara einai oti an eiha ti dynami na therapeusw ena anapiro paidi me tin proypothesi na fortwthei tin anapiria tou kapoio allo ygies, tote tha protimousa hwris idiaiteri skepsi kai anerythriasta na epilexw to paidi autou pou pairnei apofaseis gia ta paidia twn allwn. Pou thewrei oti den ehoun anagki gia perissoteri frontida, pou prepei akomi ki auta na thysiasoun ta dikaiwmata tous prokeimenou autos na synehisei na zei stin polyteleia tou.
Nai auto euhomai 100%. Se kanena paidi den axizei tetoia moira alla an itan sto heri mou na epilexw ton gonea pou tha tou lahei tetoia moira, tote dialegw ton politiko! Xerw poly kala ti lew kai de dehomai mathimata ithikis apo kanenan autoklito sofo pou petahtike na mou valei gnwsi kai na me pei anaisthito.

brainstorm73
10/08/2011, 14:23
Αν θελεις να διαβασω την απαντηση σου γραψε Ελληνικα σε παρακαλω...στραβωθηκα....

koulis25
10/08/2011, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
Αν θελεις να διαβασω την απαντηση σου γραψε Ελληνικα σε παρακαλω...στραβωθηκα....

Grafw gia sygkekrimeno logo me latinikous haraktires kai an de mporeis na diavaseis tote lypamai. Pantws den kaigomai gia na to diavaseis. Kapoioi mporoun kai tha to diavasoun. Autoi oi tritoi me endiaferoun perissotero.

Εχετλαίος
10/08/2011, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
.....εσεις που λετε οτι λετε παραπανω μαλλον δεν εχετε παιδια....

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ???

Σε κανενα παιδι, οποιον και να εχει γονιο, δεν επιτρεπεται να ευχεστε να λιωσει σε μια αναπηρικη καρεκλα.....



Απο τη μια σας πιασαν οι ευαισθησιες σας για τα παιδια με αναπηρια και απο την αλλη ευχεστε (και το υπερασπιζεστε κι ολας!!! )να μεινουν αναπηρα τα παιδια των πολιτικων....

Υποκριτες....

Τα παιδια ειναι παιδια οποιον και να χουν γονεα,και δεν φταινε αυτα για το ποιοι ειναι οι γονεις τους/.....

+
:wave2:

nikos_abel
10/08/2011, 15:45
Επειδή μερικά παιδιά (ο χαρακτηρισμός είναι κυριολεκτικός) ξεφεύγουν λίγο, αλλά πραγματικά δεν το θέλουν, για κάντε (ξέρετε ποιοι) μια επισκεψούλα εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=114306&highlight=%F3%FD%ED%E4%F1%EF%EC%EF+down) και τα λέμε μετά.

John Steed
10/08/2011, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
τα παιδια ειναι παιδια που καποια στιγμη θα μεγαλωσουν...και αν ειναι να μοιασουν στους μπαμπαδες τους και στους παππουδες τους καλυτερα να μην γεννιοντουσαν ποτε η ακομα καλυτερα να γινουν ''φυτα''....μονο ετσι ΙΣΩΣ οι γονεις τους να αποκτησουν λιγο ανθρωπια...

Λυπάμαι για αυτό που διαβάζω...

Καλύτερα να μείνουμε στο θέμα της κατασκήνωσης....

blackbusa
10/08/2011, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Λυπάμαι για αυτό που διαβάζω...

Καλύτερα να μείνουμε στο θέμα της κατασκήνωσης....

θα λυπηθεις και δευτερη φορα γιατι αν δεν το καταλαβες δεν υπαρχει πια καμμια κατασκηνωση...

Vagelis Gar
10/08/2011, 22:20
@Brainstorm73

Επειδή το νήμα πήρε λάθος τροπή από την απάντησή σου στο σχολιασμό μου οφείλω να δώσω και εγώ τη δική μου ερμηνεία στα λεγόμενά μου.

Η απάντηση που έδωσα για τα παιδιά τους, αφορά και μόνο στον πόνο που θα προκαλούσε μια τέτοια κατάσταση σε αυτούς τους ίδιους.

Μόνο τότε θα καταλαβαίνανε τι σημαίνει να έχεις παιδί με ειδικές ανάγκες, ικανότητες, ανάπηρο, όπως θες βάφτισέ το.
Μόνο τότε θα πέρναγε ο πόνος από το χοντρό πετσί τους.
Μόνο τότε ίσως δακρύζαν στην ιδέα πως ένα παιδί, το παιδί τους, με ειδικές ανάγκες θα στερηθεί φέτος το καλοκαίρι και μετά από 3 δεκαετίες την πολυτέλεια(?) των διακοπών.
Μόνο τότε θα σκύβανε πραγματικά πάνω από το πρόβλημα της αναπηρίας παρακάμπτωντας ηλίθιες συγκεντρώσεις μεγαλοψυχίας των οποίων οι υποσχέσεις και τα παχιά λόγια γεμίζουν τον αέρα αποπνέοντας μια ιδιαίτερη μπόχα.
Μόνο τότε οι γονείς των παιδιών αυτών θα συνομιλούσαν κατ' ιδίαν με τον υπουργό και όχι με την τυχάρπαστη γραμματέα του κάθε γιδοβοσκού βουλευτή.

Μόνο τότε φίλε μου τα χείλη τους ίσως χαμογελούσαν σκεφτόμενοι πως όταν φύγουν από τη ζωή θα υπάρχει ένα κράτος δικαίου που θα αγκαλιάσει αυτά τα παιδιά και δεν θα τα εγκαταλείψει σε κάποιο ίδρυμα(ο θεός να τα κάνει).

Για όλα τα παραπάνω και για πολλά άλλα, δεν μετανοιώνω στιγμή που σκέφτηκα και εκφράστηκα με αυτόν τον τρόπο.

nikos_abel
11/08/2011, 06:58
Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο. Ξέρεις ποιος θα ήθελα να πεθάνει έτσι; Κανένας. Ούτε ο ΓΑΠ. Το έπιασες;

koulis25
11/08/2011, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Επειδή μερικά παιδιά (ο χαρακτηρισμός είναι κυριολεκτικός) ξεφεύγουν λίγο, αλλά πραγματικά δεν το θέλουν, για κάντε (ξέρετε ποιοι) μια επισκεψούλα εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=114306&highlight=%F3%FD%ED%E4%F1%EF%EC%EF+down) και τα λέμε μετά.

Επειδή υποννόησες ότι μεταξύ όχι των "παιδιών", αλλά των χοντρόπετσων παχύδερμων είμαι κι εγώ και επειδή καταλαβαίνω τη φόρτισή σου για θέματα υγείας (μην αμφιβάλλεις ότι οι υπόλοιποι λίγο έως πολύ δεν έχουν ή δε θα ζήσουν αντίστοιχα δύσκολες καταστάσεις, κάποια στιγμή της ζωής τους), για να εξηγούμαστε και να μην παρεξηγούμαστε!
Αυτό που είπα είναι ότι αν μπορούσα να επιλέξω ποιους θα είχαν για γονείς τα παιδιά που γεννιούνται με οποιουδήποτε είδους προβλήματα (σας ενημερώνω ότι δυστυχώς δεν πιάνουν οι ευχές μου παρά την πρωτοφανή πεποίθηση πολλών μελών του forum για το αντίθετο), αυτοί δε θα ήταν καθημερινοί άνθρωποι, άσχετοι με αποφάσεις που έχουν να κάνουν με ΑμΕΑ, αλλά χοντρόπετσα παχύδερμα που δεν ξέρω που ζουν, που μεγάλωσαν και με τι αρχές, τα οποία έχουν τη διακαιοδοσία να λαμβάνουν αποφάσεις εναντίον των ΑμΕΑ και δε διστάζουν να το κάνουν!
Αν είχα τη δύναμη να κάνω να μη γεννιέται κανένας που να αντιμετωπίζει οποιουδήποτε είδους πρόβλημα, μην έχετε καμμία αμφιβολία πως θα το έκανα! Τότε δε θα υπήρχε και το πρόβλημα για το οποίο συζητάμε, αλλά επαναλαμβάνω ότι οι ευχές μου δυστυχώς δεν πιάνουν (ευτυχώς για GAP και σια).



Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο. Ξέρεις ποιος θα ήθελα να πεθάνει έτσι; Κανένας. Ούτε ο ΓΑΠ. Το έπιασες;

Λυπάμαι πολύ. Ούτε εγώ δε θέλω να υποφέρει κανένας! Ούτε ο GAP, ούτε οποιοσδήποτε, οτιδήποτε κι αν έχει κάνει. Ο καθένας θα λάβει αυτό που του αξίζει, από τον Παντοδύναμο. Δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε, αλλά για να περάσουμε τη δοκιμασία της ζωής και επάνω στα πεπραγμένα μας να κριθούμε.

brainstorm73
11/08/2011, 13:17
Εγω απο την πλευρα μου αυτο που ειχα να πω το ειπα....

με ενοχλησαν αφανταστα αυτα που διαβασα και εκανα ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ για να τοποθετηθω οσο γινεται πιο ευγενικα.....


Ο καθενας ας κανει την αυτοκριτικη του.......για μενα το θεμα εληξε εδω....

nikos_abel
11/08/2011, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis25
Επειδή υποννόησες ...


...από τον Παντοδύναμο. Δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε, αλλά για να περάσουμε τη δοκιμασία της ζωής και επάνω στα πεπραγμένα μας να κριθούμε.

Μπορείς να κάνεις ή να λες ότι θες, δε θα γίνω νταβάς στο μυαλό σου.

Θεωρώ ότι είσαι υπερβολικός και δεν εννοείς (πραγματικά) την ευχή σου.

Θα μπορούσες βέβαια απλά να πεις ότι "το παίρνεις πίσω" και το θέμα θα τελείωνε εκεί χωρίς συνέχεια.

Όλοι μας έχουμε "ευχηθεί" να συμβεί κάτι κακό σε κάποιον, πολλές φορές για εντελώς ηλίθιους λόγους.

Και πρώτος εγώ, δεν το παίζω οσία μαρία, αν θες σου στέλνω πμ με χαρακτηριστικές περιπτώσεις που θυμάμαι (είναι πολλές).

Απλά, το "παιδιά" αναφέρεται σε αυτούς που δεν είχαν τη μαγική εκείνη αίσθηση να μεγαλώνουν το δικό τους παιδί και σε αυτούς μέσα δεν είναι απαραίτητα όσοι έχουν κάνει παιδί. Και εγώ σε ένα δίμηνο μέσα μεταμορφώθηκα. Πριν, έλεγα μλκίες.

Τέλος πάντων, καλή καρδιά και αν καμμιά μέρα κατα λάθος κλείσεις κανέναν στο δρόμο, εύχομαι να μη σου καταραστούν τα παιδιά σου.

Και σου εύχομαι τη καλύτερη ευχή που έχω ακούσει ποτέ (ένας παπούλης στη Κρήτη) : Να σε θάψουν τα παιδιά σου.

nikos_abel
11/08/2011, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis25
Ούτε ο GAP

Και για να ελαφρύνουμε λίγο την ατμόσφαιρα


233639

MikeG
11/08/2011, 14:23
Για ηρεμήστε...

nikos_abel
11/08/2011, 14:34
ΟΚ


233640

blackbusa
11/08/2011, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Μπορείς να κάνεις ή να λες ότι θες, δε θα γίνω νταβάς στο μυαλό σου.

Θεωρώ ότι είσαι υπερβολικός και δεν εννοείς (πραγματικά) την ευχή σου.

Θα μπορούσες βέβαια απλά να πεις ότι "το παίρνεις πίσω" και το θέμα θα τελείωνε εκεί χωρίς συνέχεια.

Όλοι μας έχουμε "ευχηθεί" να συμβεί κάτι κακό σε κάποιον, πολλές φορές για εντελώς ηλίθιους λόγους.

Και πρώτος εγώ, δεν το παίζω οσία μαρία, αν θες σου στέλνω πμ με χαρακτηριστικές περιπτώσεις που θυμάμαι (είναι πολλές).

Απλά, το "παιδιά" αναφέρεται σε αυτούς που δεν είχαν τη μαγική εκείνη αίσθηση να μεγαλώνουν το δικό τους παιδί και σε αυτούς μέσα δεν είναι απαραίτητα όσοι έχουν κάνει παιδί. Και εγώ σε ένα δίμηνο μέσα μεταμορφώθηκα. Πριν, έλεγα μλκίες.

Τέλος πάντων, καλή καρδιά και αν καμμιά μέρα κατα λάθος κλείσεις κανέναν στο δρόμο, εύχομαι να μη σου καταραστούν τα παιδιά σου.

Και σου εύχομαι τη καλύτερη ευχή που έχω ακούσει ποτέ (ένας παπούλης στη Κρήτη) : Να σε θάψουν τα παιδιά σου.

φιλαρακι ειχα πρωτο ξαδερφο με διανοητικα προβληματα...οπως και γνωριζω ατομο που εχει καθηλωθει σε αναπηρικο καροτσακι μετα απο ατυχημα...εβλεπα με τα ματια μου τι περναγαν (και) οι γονεις...και οσο κοντα και να ειμουνα δεν θα μπορουσα να καταλαβω ποτε τι/πως το περνανε...

στο θεμα...δεν θα ευχηθω/καταραστω ποτε καποιον ''απλο'' σαν εσενα να παθεις κακο...ουτε καν αν με κλεισεις στον δρομο...αλλα θα ευχηθω τα χειροτερα σε αυτους που ενω εχουν την ''δυναμη'' να κανουν κατι καλο η εστω το πιο σωστο κοιτανε μονο την παρτη τους...που και αυτο μπορει να ειναι αποδεχτο...αλλα οχι οταν το κανει εις βαρος μου/σου...να ''σαπισουν'' μπας και γινουν ανθρωποι...

υ.γ. το παραδειγμα με τον αδερφο σου ειναι τελειως ακυρο/ασχετο...

brainstorm73
11/08/2011, 14:44
Νικο χαμενος κοπος αδερφε.....:alien:

blackbusa
11/08/2011, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
Νικο χαμενος κοπος αδερφε.....:alien:

και χρονος...για μονο 30 χρονακια μας εχουν δεσμευσει τις ζωες μας και των δικων μας...

:beer: :beer: :beer:

υ.γ. φανταζομαι οτι σκεφτεστε τα παιδακια ολου το κοσμου...ιδιος οταν τρωτε τα μπριζολοκοκορετσακια σας ριχνετε και μια σκεψη για αυτα στην αφρικη...ειμαι χοντροπετσος υποκριτης...

the who
11/08/2011, 14:50
@ ρουφιανος

Φιλε ξεστομισες μεγαλη μαλακια με την καταρα σου.Και στο λεω εγω που εχω ανηψι με σπαστικη τετραπληγια.
over and out.

nikos_abel
11/08/2011, 14:52
Εντάξει, δε πειράζει, μπορεί και να έχουν και δίκιο. Μιλώντας μόνο για τον εαυτό μου, δεν εύχομαι τέτοια πράγματα απλά σε κανέναν.

blackbusa
11/08/2011, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
@ ρουφιανος

Φιλε ξεστομισες μεγαλη μαλακια με την καταρα σου.Και στο λεω εγω που εχω ανηψι με σπαστικη τετραπληγια.
over and out.

θα παει διακοπες φετος???

nikos_abel
11/08/2011, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa

υ.γ. φανταζομαι οτι σκεφτεστε τα παιδακια ολου το κοσμου...ιδιος οταν τρωτε τα μπριζολοκοκορετσακια σας ριχνετε και μια σκεψη για αυτα στην αφρικη...ειμαι χοντροπετσος υποκριτης...

(λόγω υ.γ, δε κρατιέμαι)

Ναι, του π@π@ρ@ του μικρού μου του εξηγώ ότι είναι (ακόμα τουλάχιστον) στους προνομιούχους αυτού του πλανήτη. Ο Μίστερ Φράκερ ναούμ'.

Όπως και γω, που είχα τη ΤΕΡΑΣΤΙΑ τύχη να γεννηθώ σε έναν τόπο και χρόνο που γνώρισα φαγάκι, μπυρίτσες, φραπεδάκια, αμπελοφιλοσοφίες,
ελεύθερη παιδεία και δημόσια υγεία (λέμε τώρα), ίντερνετ για να γράφω και να διαβάζω τις μ@λ@κίες που κάνουμε τώρα και άλλα πολλά.

Τώρα, γιατί η δικιά σου τοποθέτηση θεωρείς ότι σε κάνει λιγότερο υποκριτή από μένα, δεν το κατανοώ.
Η ΤΥΧΗ μου με βοήθησε να βρίσκομαι στη θέση που βρίσκομαι (πείτε το Θεό εσείς αν θέλετε) και δεν
έχω σκοπό, ούτε λόγο να απολογηθώ για αυτό.

Άλλο όμως να εκμεταλλεύομαι τις ευκαιρίες μου και άλλο να προσπαθώ με κινήσεις εντυπωσιασμού να τις στερήσω από άλλους.

Γιατί το "εύχομαι", πολύ εύκολα μπορεί να γίνει "το προκαλώ" όταν σου δωθεί η ευκαιρία, ξέρετε τι
εννοώ.

Για αυτό και υποστηρίζω ότι λέτε μεγάλα λόγια που δε τα πιστεύετε, γιατί αν κάνω λάθος είστε
χειρότεροι υποκριτές και από τους μπ1ν3δες τους πολιτικούς και δε θέλω να πιστέψω κάτι τέτοιο.

'Οσο για τα άκυρα παραδείγματα, ΟΚ. Όπως το αντιλαμβάνεται κανείς. Μη σου τύχει μάγκα μου.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Johnny_Nik
11/08/2011, 15:28
Εγώ όμως βλέπω ότι όσο κόβουν από τους άλλους τόσο μεγαλώνει η τρύπα που πάνε να κλέισουν (η μέθοδος διακυβέρνησης της τριπλής τρύπας που λένε). Και πέρα από τέτοιες γελοίες περικοπές δεν βλέπω κάτι ουσιαστικό να γίνεται :sad:

taisteal
11/08/2011, 15:29
εγω αυτο που ξερω ειναι οτι αν δεν εισαι στην θεση αυτων των παιδιων δεν μπορεις να νιωσεις ποσο τραγικο ειναι αυτο που τους συμβαινει.ντρεπομαι που ειμαι ελληνας.καλη η μεγαλοψυχια οσων δεν ευχονται κακο σε κανεναν και μπραβο τους,ομως δεν θα με πειραζε να ξημερωναν με αναπηρια ολοι οι υπευθυνοι για αυτη την καταντια...

nikos_abel
11/08/2011, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tommy dakar
εγω αυτο που ξερω ειναι οτι αν δεν εισαι στην θεση αυτων των παιδιων δεν μπορεις να νιωσεις ποσο τραγικο ειναι αυτο που τους συμβαινει.ντρεπομαι που ειμαι ελληνας.καλη η μεγαλοψυχια οσων δεν ευχονται κακο σε κανεναν και μπραβο τους,ομως δεν θα με πειραζε να ξημερωναν με αναπηρια ολοι οι υπευθυνοι για αυτη την καταντια...

Εδώ να συμφωνήσω. Ακόμα κι αν λυπάμαι τα παιδιά τους (όχι ότι τώρα δεν τα λυπάμαι με τέτοιους γονείς!!!)

Vagelis Gar
11/08/2011, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
@ ρουφιανος

Φιλε ξεστομισες μεγαλη μαλακια με την καταρα σου.Και στο λεω εγω που εχω ανηψι με σπαστικη τετραπληγια.
over and out.

@ the who

Λυπάμαι για το ανηψάκι σου και εύχομαι σε όλους σας καλή δύναμη.

Όσο για το αν ξεστόμισα μεγάλη μ@λ@κί@ είναι δική σου γνώμη και άποψη. Σεβαστή αλλά όχι αποδεκτή.
Και στο λέω εγώ που δουλεύω εδώ και 10 χρόνια σε κέντρο για παιδιά με ειδικές ανάγκες και βιώνω καθημερινά τα ΜΕΓΑΛΑ προβλήματα των παιδιών, των γονιών αλλά και του ευρύτερου συγγενικού περιβάλοντος (προφανώς καταλαβαίνεις τι εννοώ).

Τελεία και παύλα και από εμένα στο νήμα.

blackbusa
11/08/2011, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
(λόγω υ.γ, δε κρατιέμαι)

Ναι, του π@π@ρ@ του μικρού μου του εξηγώ ότι είναι (ακόμα τουλάχιστον) στους προνομιούχους αυτού του πλανήτη. Ο Μίστερ Φράκερ ναούμ'.

Όπως και γω, που είχα τη ΤΕΡΑΣΤΙΑ τύχη να γεννηθώ σε έναν τόπο και χρόνο που γνώρισα φαγάκι, μπυρίτσες, φραπεδάκια, αμπελοφιλοσοφίες,
ελεύθερη παιδεία και δημόσια υγεία (λέμε τώρα), ίντερνετ για να γράφω και να διαβάζω τις μ@λ@κίες που κάνουμε τώρα και άλλα πολλά.

Τώρα, γιατί η δικιά σου τοποθέτηση θεωρείς ότι σε κάνει λιγότερο υποκριτή από μένα, δεν το κατανοώ.
Η ΤΥΧΗ μου με βοήθησε να βρίσκομαι στη θέση που βρίσκομαι (πείτε το Θεό εσείς αν θέλετε) και δεν
έχω σκοπό, ούτε λόγο να απολογηθώ για αυτό.

Άλλο όμως να εκμεταλλεύομαι τις ευκαιρίες μου και άλλο να προσπαθώ με κινήσεις εντυπωσιασμού να τις στερήσω από άλλους.

Γιατί το "εύχομαι", πολύ εύκολα μπορεί να γίνει "το προκαλώ" όταν σου δωθεί η ευκαιρία, ξέρετε τι
εννοώ.

Για αυτό και υποστηρίζω ότι λέτε μεγάλα λόγια που δε τα πιστεύετε, γιατί αν κάνω λάθος είστε
χειρότεροι υποκριτές και από τους μπ1ν3δες τους πολιτικούς και δε θέλω να πιστέψω κάτι τέτοιο.

'Οσο για τα άκυρα παραδείγματα, ΟΚ. Όπως το αντιλαμβάνεται κανείς. Μη σου τύχει μάγκα μου.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

http://www.pare-dose.net/?p=4206

ποσοι εκεινη την ημερα δεν ευχηθηκαν τα χειροτερα????ποσοι...ανθρωπια για ''ζωα'' εγω δεν εχω...μονο αν πονεσουν ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο ΙΣΩΣ να γινουν και αυτοι ανθρωποι...

υ.γ.το να πεθανει καποιος απο καρκινο δεν σημαινει οτι μπορεις να ζητησεις και ευθυνες απο καπου...γιαυτο και το ασχετο που ειπα...

nikos_abel
11/08/2011, 21:27
Αύριο Πάνο, πάω το μικρό γαι ύπνο και μετά για chai therapy.

Καλυνύχτα σε όλους.

Εχετλαίος
11/08/2011, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
http://www.pare-dose.net/?p=4206


:sad:
το καημένο το παιδάκι...όσες φορές και να το θυμηθώ, όσες και να το δω δε μπορώ να δαμάσω τον πόνο που νιώθω...
:sad:

nikos_abel
11/08/2011, 22:45
Τελικά πήρε αναβολή το chai therapy


Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
http://www.pare-dose.net/?p=4206

ποσοι εκεινη την ημερα δεν ευχηθηκαν τα χειροτερα????ποσοι...ανθρωπια για ''ζωα'' εγω δεν εχω...μονο αν πονεσουν ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο ΙΣΩΣ να γινουν και αυτοι ανθρωποι...

Ναι ρε Πάνο, και πρώτος εγώ θα σου πω ότι τότε η οργή μου ξεπερνούσε το πόνο μου.
Το τι σκ@τ@ κατάρες έριξα ούτε που θυμάμαι.
Σήμερα όμως, που έχω δυο δωμάτια πέρα το πιτσιρικά, το μόνο συναίσθημα που γεννήηκε ξαναδιαβάζοντας το στόρυ,
ήταν αυτό που μου ανάβλυσε τα δάκρυα στα μάτια μου (40 χρονώ άντρας ναούμ').
Λες όμως να είχε για μένα, έστω και ελάχιστη, διαφορά αν το παιδάκι ήταν κανενός, οποιυδήποτε
άλλου μεγαλοδικηγόρου ή τραπεζικού;
Θυμάσαι τον μεγαλογιατρό στη Κύπρο που ξέχασε το γυιο του στο αυτοκίνητο να πεθάνει από
θερμοπληξία; (κάπου εδώ μέσα το είχα πρωτοδιαβάσει, από τα πρώτα θρεντ που απάντησα)
Μαλάκας ήτανε κι αυτός, το θεωρώ αδιανόητο αυτό που έκανε αλλά ξέρεις τι;
Δεν αντέχω να σκέφτομαι το πόνο του μια φορά. Όμως αυτό που κερδίζει τις εντυπώσεις στον
εγκέφαλό μου, καθώς έχω και πολύ ζωηρή φαντασία, δεν είναι παρά η εικόνα του ΠΑΙΔΙΟΥ τις
στιγμές αυτές.
Χέστηκα για τον παπάρα, το πιδάκι τι φταίει; Και χέστηκα αν θα μετανιώσει χίλιες φορές,
το παιδάκι τι φταίει;
Και χέστηκα που θα βάλει μυαλό το ζώον και που αύριο η χώρα, ο κόσμος ολόκληρος θα
αποκτήσει ανθρωπιά και συνείδηση, ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΡΕ ΠΣΤΜ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ;

Εντάξει, είναι σκληρή η ζωή, shit happens, χρειάζονται θυσίες κλπ κλπ, το ξέρω πολύ καλά.


Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
υ.γ.το να πεθανει καποιος απο καρκινο δεν σημαινει οτι μπορεις να ζητησεις και ευθυνες απο καπου...γιαυτο και το ασχετο που ειπα...

Πως δε μπορώ. Από τις εταιρείες τροφίμων, από τους αμερικάνους που ρίχνανε απεμπλουτισμένο
ουράνιο στη σερβία, από τους γιατρούς που δεν ξέρανε να αντιμετωπίσουνε σωστά το πρόβλημα
ή και το ψυχισμό του, από τον ίδιο, από εμένα, το Θεό, έχω πολλά...
Να τους καταραστώ όλους;

Τέλος πάντων. Για μένα το νήμα έχει πάρει τον εξής δρόμο :

Βλέπω ένα παιδί να υποφέρει και εύχομαι να υποφέριε κι άλλο ένα για εκδίκηση.
Κάτι έχω χάσει μάλλον έτσι;

blackbusa
12/08/2011, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel


Τέλος πάντων. Για μένα το νήμα έχει πάρει τον εξής δρόμο :

Βλέπω ένα παιδί να υποφέρει και εύχομαι να υποφέριε κι άλλο ένα για εκδίκηση.
Κάτι έχω χάσει μάλλον έτσι;

αν μου ελεγαν να διαλεξω πιανου το παιδακι να υποφερει θα προτιμουσα του δυνατου...αν δεν γινετε ''ευχομαι'' να υποφερει και του δυνατου μπας και κοιταξει και λιγο του αδυνατου...μακαρι να μην υπεφερε κανεις αλλα η φυση εχει αλλη γνωμη...


Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel




Πως δε μπορώ. Από τις εταιρείες τροφίμων, από τους αμερικάνους που ρίχνανε απεμπλουτισμένο
ουράνιο στη σερβία, από τους γιατρούς που δεν ξέρανε να αντιμετωπίσουνε σωστά το πρόβλημα
ή και το ψυχισμό του, από τον ίδιο, από εμένα, το Θεό, έχω πολλά...
Να τους καταραστώ όλους;





κανω 2 πακετα τσιγαρα την ημερα...λογικα καποια μερα θα πεθανω και εγω απο καρκινο...ισως και οχι...δεν το παιζω μαγκας...αλλα ξερω τι κανω εγω...δικη μου αποφαση...οχι τον καπνοβιομηχανων για αρχη...κλπκλπ...δεν αποφασιζει αλλος για εμενα...ελπιζω να καταλαβαινεις την διαφορα...οπως συνειδητα ξερω τι κανω και στο μελλον ξερω οτι θα το μετανιωσω ετσι και καποιοι συνειδητα (χωρις κανεναν ηθικο φραγμο) παιρνουν καποιες αποφασεις...καμμια σχεση νομιζω...

τεσπα...πολυ το κουρασα...γεια σας...

vangelis 64
12/08/2011, 04:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από biglebowski
Δυστηχως,σ'ενα κρατος που το 90+% των πολιτων ειναι διεφθαρμενοι κι'εχουν κανει την απατη κ την λαμογια τροπο ζωης αυτα ειναι τα αποτελεσματα..
Θα ερχοταν με μαθηματικη ακριβεια η χρεοκωπια να μας βγαλει απ'το ψεμα που ζουσαμε κ οπως παντα γινεται αυτοι που την πληρωνουν πρωτοι ειναι τα ευαισθητα κομματια του πληθησμου (οπως τα αναξιοπαθουντα παιδακια) που εχουν κ το μικροτερο μεριδιο ευθυνης για το χαλι που βρισκομαστε σημερα..
Καλο θα'ταν αντι να βριζουμε μοναχα τους πολιτικους (που ειναι αυτοι ακριβως που μας αξιζουν,κατ'εικονα κ ομοιωση μας) κ να μαζευομαστε στο συνταγμα για να μουτζωνουμε τα ντουβαρια της βουλης,να ριξουμε κ καμμια μουντζα στον καθρεφτη μας που ειμαστε τοσο αχρειοι κ απαραδεκτοι ως λαος,γελοιοι ελληναρες,οι χειροτεροι ολων :mad: :mad: :yuck: :yuck: Αν αισθάνεσαι μέρος τού συνόλου "οι χειρώτεροι όλων",όπως οι περισσότεροι,δεν έχεις παρά να γίνεις καλύτερος.
Αν αισθάνεσαι έξω απ' αυτό,όπως οι περισσότεροι,αυτός ο κόσμος δεν θ' αλλάξει ποτέ.
Το κράτος είναι εγώ κι εσύ,όχι οι τυχάρπαστοι πολιτικοί.

Σε κανέναν δεν έκανε εντύπωση ότι το Μεμόριαλ νοιάζεται μόνο για το κέρδος;Και δεν είναι τράπεζα!

nikos_abel
12/08/2011, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
αν μου ελεγαν να διαλεξω ...


Απλά, αν ήταν δυνατόν να μην υποφέρει κανένα. Λέω εγώ τώρα.


κανω 2 πακετα τσιγαρα την ημερα..

τεσπα...πολυ το κουρασα...γεια σας...

Σορτ στόρυ.
Ο αδερφός μου ένα πρωί, προ της ασθένειας, έστιβε πορτοκάλια για να πιει για πρωϊνό. Κι αυτός καπνιστής βέβαια αλλά το είχε ρίξει στην υγειινή διατροφή, ρέϊκι, πολύ γυμναστική και κάτι τέτοια κόλπα.
Εγώ, καθόμουνα στο τραπέζι της κουζίνας, είχα φτιάξει νες και είχα ήδη ανάψει το 1ο τσιγάρο.
-Ρε μλκ, μου λέει, πρωί πρωί καφέ και τσιγάρο, φάε κάτι πρώτα.

Παύση.

-Καλά ρε, λες με τα σκατοπορτοκάλια που πίνω εγώ να πάθω κανα καρκίνο, αφού δε ξέρω από
που έρχονται.

Γέλια.

Τέσσερα χρόνια αργότερα είχε φύγει.

Καμμιά φορά δεν είανι και ακριβώς επιλογή σου ξέρεις...