PDA

View Full Version : Νέο hobby;



project.breeze
25/01/2011, 18:22
Ένα τηλεκατευθυνόμενο αεροπλανάκι - ελικοπτεράκι, μία μικροκάμερα (π.χ gopro),ένας πομποδέκτης βίντεο,γυαλιά με ενσωματωμένες οθονίτσες για προβολή live της εικόνας από το πετούμενο,ενισχυτής της τηλεκατεύθυνσης για εμβέλεια έως και 8km και ένα νέο hobby γεννιέται! Το όνομα αυτού: RVP - FPV (Remote Video Piloting - First Person View)



http://www.youtube.com/watch?v=M9cSxEqKQ78



:beer: :beer: :beer: :beer:

guzzistas
25/01/2011, 18:26
ΩΡΑΙΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

project.breeze
25/01/2011, 18:30
Οπότε αν δείτε κάποιον σε αυτή (http://baronshobbies.com/blog/wp-content/uploads/2010/03/DSC_0064-Medium.jpg) την κατάσταση,μην τρομάξετε,ξέρετε τί κάνει :rotflmao: :rotflmao: :beer:

miraze
25/01/2011, 18:32
Εντυπωσικό............

:beer:

Και ο αστυνομικός στο τέλος πήρε και αυτός ένα μάτι ;)

DimChios
25/01/2011, 18:49
γ@μ@τοοοοοοοοοο

:wacko: :wacko: :wacko:

castoras
25/01/2011, 19:11
Απίθανο!!!Το αεροπλανάκι υπάρχει,η τηλεκατεύθυνση είναι λίγο μικρή,αλλά αυτό διορθώνεται!!!Τα υπόλοιπα πως τα βρίσκουμε????
Επίσης αν είσαι κουλάδι στην προσγείωση,πιστεύω πως κάτι τέτοιο βοηθάει!!

taxydromos
25/01/2011, 19:21
απιθανο και ακινδυνο!:cool:
εχω δει αγωνα μοτοκρος απο ελικοπτερακι!

loylas
25/01/2011, 19:24
Τ Ε Λ Ε Ι Ο

:wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

vaska
25/01/2011, 20:12
Αυτό που είδατε στο βιντεο ήταν αεροπλάνο. Η τεχνική αυτή υπάρχει και εφαρμόζεται εδώ και χρόνια στην Ελλάδα για αεροφωτογραφίες ή και διαφημιστικά σποτάκια. Εγώ προσωπικά που πετάω μόνο ελικόπτερα (γιατί τα βρίσκω πολύ πιο συναρπαστικά), έχω πετάξει με δικάμερο και φωτογραφική μηχανή. Τα πλάνα απίστευτα.

:wave2: :wave2:

Operater
25/01/2011, 20:20
Πολύ όμορφο!!!

Με βαλες σε σκέψεις...

gcrook
25/01/2011, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Αυτό που είδατε στο βιντεο ήταν αεροπλάνο. Η τεχνική αυτή υπάρχει και εφαρμόζεται εδώ και χρόνια στην Ελλάδα για αεροφωτογραφίες ή και διαφημιστικά σποτάκια. Εγώ προσωπικά που πετάω μόνο ελικόπτερα (γιατί τα βρίσκω πολύ πιο συναρπαστικά), έχω πετάξει με δικάμερο και φωτογραφική μηχανή. Τα πλάνα απίστευτα.

:wave2: :wave2:

Τι μοντελο ελικοπτερου;
Βασικα, και δεν ξερω και ποσο ασχολεισαι με τον αερομοντελισμο, τι ελικοπτερο θα προτεινες για να μπορεσει να κουβαλησει βαρο ενα εναμιση κιλο χωρις προβληματα;

konsttanttinos
25/01/2011, 21:49
Ηρακλη, γαματο χομπι.
:beer: :beer:

lspiros
25/01/2011, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τι μοντελο ελικοπτερου;
Βασικα, και δεν ξερω και ποσο ασχολεισαι με τον αερομοντελισμο, τι ελικοπτερο θα προτεινες για να μπορεσει να κουβαλησει βαρο ενα εναμιση κιλο χωρις προβληματα;

για διακινηση ναρκωτικων δεν κανει το αεροπλανακι,ψαξε κατι σε βαπορακι...:lol: :lol: :lol:

vaska
25/01/2011, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τι μοντελο ελικοπτερου;
Βασικα, και δεν ξερω και ποσο ασχολεισαι με τον αερομοντελισμο, τι ελικοπτερο θα προτεινες για να μπορεσει να κουβαλησει βαρο ενα εναμιση κιλο χωρις προβληματα;


το 1,5 kg είναι μπόλικο αλλά όχι απαγορευτικό, θα σου απαντήσω αύριο γιατί τουρτουρίζω από το κρύο (καπνίζω κι έχω ανοιχτά παράθυρα) και θα πάω να την πέσω.

Ο μοντελισμός για μια 10ετία ήταν όοοοολος ο ελεύθερος χρόνος μου. Υπάρχουν και διακρίσεις. Πρόσφατα ξαναέμπλεξα (άμα αρρωστήσεις μια φορά δεν γίνεσαι ποτέ καλά).


τα μιλάμε αύριο.

:wave2: :wave2:

SVX
25/01/2011, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
για διακινηση ναρκωτικων δεν κανει το αεροπλανακι,ψαξε κατι σε βαπορακι...:lol: :lol: :lol:

Το καλοκαιρι θα μου ειναι χρησιμο αυτο.... να εντοπισω ολα τα μποστανια στον Τυρναβο να τρωω καρπουζια τσαμπα...


και καλαμποκια ... :D

camen
25/01/2011, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Το καλοκαιρι θα μου ειναι χρησιμο αυτο.... να εντοπισω ολα τα μποστανια στον Τυρναβο να τρωω καρπουζια τσαμπα...


και καλαμποκια ... :D

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Allst@rf
25/01/2011, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Το καλοκαιρι θα μου ειναι χρησιμο αυτο.... να εντοπισω ολα τα μποστανια στον Τυρναβο να τρωω καρπουζια τσαμπα...


και καλαμποκια ... :D


:bigcry: :lol: :bigcry: :rotflmao:

ναι,μόνο το νου μη σε ανακαλύψει κανας παραγωγός και σου κάνει κολωνοσκοπηση με την κάμερα από το πετούμενο...