PDA

View Full Version : Σβυνει στα καλα καθουμενα...



Yianniss
22/10/2010, 08:28
Ο λογος για ενα Gillera Runner 125st μοντελο του 2006.

Το θεμα ειναι οτι δεν το κανει παντα. Οταν καθεσαι σε φαναρι, χωρις να γκαζωνεις, σε καποια φαση σβυνει. Μετα οταν παας να το βαλεις μπρος, ενω η μιζα δινει κανονικα δεν παιρνει μπρος αμεσα, παρα πρεπει να κανεις στην ακρη κ παιρνει μπρος μετα απο 5 λεπτα.

Μπαταρια εχει καινουρια. Τι να ειναι; Να ειναι η βενζινη; Ο συναγερμος που παιρνει αναποδες; Βρωμικο φιλτρο; Αυτο που με προβληματιζει πιο πολυ ειναι γιατι μετα δεν παιρνει μπρος αμεσα.

Δεν υπαρχει καθολου χρονος να το παω σε μαστορα, για αυτο κ η ερωτηση εδω.

typhoon
22/10/2010, 10:54
Κάτι παρόμοιο μου έκανε το typhoon-ακι μου, σβήσιμο στα καλά καθούμενα όπου κι όποτε και μετά απο λίγο ξαναέπαιρνε κανονικά.

Μου είπε ένας μάστορας ότι κάτι ηλεκτρολογικό παίζει, πολύ πιθανόν πηνία, αλλά κι εχω όπως κι εσυ δεν είχα χρόνο για πειραματισμους, το παρόπλισα και πήρα παπι...

7gibernau
22/10/2010, 11:08
στο ταιφουν ειναι καθαρα προβλημα πολλαπλασιαστη.
το δικο μου με μια κλοτσια επερνε καψουλι μεχρι να τον αλλαξω!!

turogalos
22/10/2010, 11:09
Πρόβλημα τροφοδοσίας μου ακούγεται. Έχουν τρόμπα βενζίνης αυτά σαν τα τελευταία piaggio; Δεν είμαι σίγουρος. Μπορεί να θέλει και το καρμπυρατέρ ένα καθάρισμα.

o teos
22/10/2010, 12:24
κανα μπουζακι εχεις αλαξει προσφατα?τελευταιο σερβις ποτε???γιατι πολλα παιζουν...:wave2:

OldMan
22/10/2010, 12:47
Κάτι γίνεται με τα πηνία σου ή τον πολλαπλασιαστή (ιταλικό γαρ), γιατί φίλτρα που αυτοκαθαρίζονται, μπουζι που έρχονται στα ίσια τους και βενζίνες που ανασυντίθενται μετά από 5 λεπτά δεν έχουν ανακαλυφτεί ακόμη ...

GIXXERAKIAS
22/10/2010, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss
Ο λογος για ενα Gillera Runner 125st μοντελο του 2006.

Το θεμα ειναι οτι δεν το κανει παντα. Οταν καθεσαι σε φαναρι, χωρις να γκαζωνεις, σε καποια φαση σβυνει. Μετα οταν παας να το βαλεις μπρος, ενω η μιζα δινει κανονικα δεν παιρνει μπρος αμεσα, παρα πρεπει να κανεις στην ακρη κ παιρνει μπρος μετα απο 5 λεπτα.

Μπαταρια εχει καινουρια. Τι να ειναι; Να ειναι η βενζινη; Ο συναγερμος που παιρνει αναποδες; Βρωμικο φιλτρο; Αυτο που με προβληματιζει πιο πολυ ειναι γιατι μετα δεν παιρνει μπρος αμεσα.

Δεν υπαρχει καθολου χρονος να το παω σε μαστορα, για αυτο κ η ερωτηση εδω.

Xμ....για κοιτα την μεμβρανη του καρμπυρατερ σου.

Παθων με ιδιο ακριβως θεμα.Εσβηνε στο φαναρι,ενω κραταγε ρελαντι πιο ψηλο απο το κανονικο (το ειχα ανεβασει εγω γιατι εσβηνε πιο ευκολα) ,σαν να του ανοιγεις αποτομα γκαζι και επαιρνε με δυσκολια μπροστα μετα ξανα.Ο λογος?Μπουκωμα χονΔρο.:wave2:

toulis
22/10/2010, 14:46
Πριν αρχίσεις να λύνεις διάφορα κοίτα το διακοπτάκι του πλαϊνού στάντ.

Συνήθως με τον καιρό χαλάει η στεγανοποίηση του και μπάζει νερά με αποτέλεσμα να κάνει επαφή και να σου σβήνει το μηχανάκι.

Βρες τα καλώδια του και αποσύνδεσε το, αν όλα τα προβλήματα σταματήσουν τότε το αλλάζεις αν είσαι ξεχασιάρης.
Μην ξεχάσεις το στάντ ανοιχτώ και φας τα μούτρα σου πουθενά

Yianniss
22/10/2010, 14:52
Εχει γινει προσφατο σερβις με μπουζι, λαδια, φιλτρο. Το φιλτρο ειναι βρωμικο μετα απο μια στατικη πτωση αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο το προβλημα.

Αν ειναι πηνια ή πολλαπλασιαστης την κατσαμε;Κοστος; Το καρμπυρατερ σκεφτομουν κ εγω...

Εξηγειται το φαινομενο που δεν παιρνει μπρος αμεσα (μετα το σβησιμο) και παιρνει μετα απο 3, 5, 10 λεπτα;;;;;

GIXXERAKIAS
22/10/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Πριν αρχίσεις να λύνεις διάφορα κοίτα το διακοπτάκι του πλαϊνού στάντ.

Συνήθως με τον καιρό χαλάει η στεγανοποίηση του και μπάζει νερά με αποτέλεσμα να κάνει επαφή και να σου σβήνει το μηχανάκι.

Βρες τα καλώδια του και αποσύνδεσε το, αν όλα τα προβλήματα σταματήσουν τότε το αλλάζεις αν είσαι ξεχασιάρης.
Μην ξεχάσεις το στάντ ανοιχτώ και φας τα μούτρα σου πουθενά

Gillera Runner 125st μοντελο του 2006 εχει ο φιλος που το πλαινο σταντ κλεινει μονο του με το που σηκωσεις το σκουτερ και δεν εχει διακοπτη για να κοβει ρευματα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss
Εχει γινει προσφατο σερβις με μπουζι, λαδια, φιλτρο. Το φιλτρο ειναι βρωμικο μετα απο μια στατικη πτωση αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο το προβλημα.

Αν ειναι πηνια ή πολλαπλασιαστης την κατσαμε;Κοστος; Το καρμπυρατερ σκεφτομουν κ εγω...

Εξηγειται το φαινομενο που δεν παιρνει μπρος αμεσα (μετα το σβησιμο) και παιρνει μετα απο 3, 5, 10 λεπτα;;;;;

Ναι εξηγειται γιατι σβηνει απο υπερπλουσιο μειγμα.Μηπως σου κανει και δυνατα σκασιματα στο ανοιξε κλεισε του γκαζιου ενω εισαι εν κινηση?

ares_tz
22/10/2010, 15:04
Φίλε οδοιπόρε!

παρόμοιο πρόβλημα πριν 10χρονια στο δικό μου δίχρονο Aprilia SR50Racing scooter..Θυμάμαι τρέλλες ιστορίες με το μηχανάκι να σβήνει στα φανάρια και να μην παίρνει μπρος οταν το δοκίμαζα..

Εάν θυμάμαι καλά, τότε έβγαζα και καθάριζα το μπουζί! Είχα πάντα εναλλακτικο καθαρό μπουζί..
Βέβαια είχε κι άλλο πρόβλημα όταν ανέβαινε το καλοκαίρι η θερμοκρασία στο ψυγείο και έπρεπε να περιμένω κάμποση ώρα για να κρυώσει ο κινητήρας...

Αυτή η περιπέτεια μέ έκανε να εκνευριστώ τόσο πολύ και να μην ασχοληθω ποτε με Aprilia! Το ξεφορτώθηκα απο εκεί που το πήρα, τον κ.Μπολασίκη στην Μεσογείων Αγ.Παρασκευή

:wave2:

Yianniss
22/10/2010, 16:00
Σωστο το σταντ κλεινει μονο του με το που σηκωθει το σκουτερ.

Για τα σκασιματα πρεπει να το οδηγησω για να δω. Ειναι της κοπελας μου το σκουτερ οποτε δεν το ξερω αυτο.

Φιλε ares_tz επεσες στην περιπτωση. Εγω εχω 2 Απριλια κ ειμαι καταευχαριστημενος.Το sportcity που εχει 85000 χιλιομετρα δεν εχει κανει κιχ. Για το Τουονο περιττο να σχολιασω. :)

papaki100
23/10/2010, 13:42
Εμένα πάντως κάτι σε μπούκωμα ακούγεται. μήπως είναι βουλωμένο ζιγκλέρ ?

Εκτός αν ζεσταίνεται πολύ ο πολλαπλασιαστής τα παίζει, και μετά κρυώνει και παίρνει.

thalasinos
23/10/2010, 15:00
Μπες εδω,εχει οτι χρειαζεσαι!!

http://forum.scooterclubhellas.gr/index.php?sid=7d296cb6cb71a596fb714942d76d14ea

OldMan
25/10/2010, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από papaki100
Εμένα πάντως κάτι σε μπούκωμα ακούγεται. μήπως είναι βουλωμένο ζιγκλέρ ?
Από φτωχό μίγμα δεν μπουκώνουν τα μηχανάκια...

jimmy10
25/10/2010, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
...γιατί φίλτρα που αυτοκαθαρίζονται ...


υπάρχουν, υπάρχουν...





αλλα είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο

papaki100
26/10/2010, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από φτωχό μίγμα δεν μπουκώνουν τα μηχανάκια...

Δίκιο. Λάθος έκφραση τελείως! Αλλά από φτωχό σβήνουν :ninja: