PDA

View Full Version : συνεπιβάτης-κατανάλωση



wild_cat/anima
21/07/2005, 01:49
πόσο αυξάνεται η κατανάλωση όταν έχετε συνεπιβάτη?
(normal size)

Smith
21/07/2005, 03:51
ΠΑΙΔΕΣ, ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ...
ΑΝΤΕ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ...:ZZZ: :ZZZ:

ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ...ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ... ΚΑΛΑ ΑΜΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ''ΚΥΡΙΛΛΕ'', ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΣΚΙΖΩ, ΠΙΝΕΙ ΤΑ ΑΝΤΕΡΑ ΤΟΥ... ΣΤΑ 350 KLM, ΓΕΜΙΖΩ 2 ΦΟΡΕΣ.. ΔΗΛΑΔΗ 21+21 ΛΙΤΡΑ... ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΙΚΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΤΩ...ΕΝΤΑΞΕΙ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ ΚΑΙ ΒΕΝΖΙΝΗ, ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ...
ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΠΑΛΙ 2 ΦΟΡΕΣ, ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΒΕΝΖΙΝΗ...

ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΒΕΒΑΙΑ, ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΜΟΤΟΡΙ ΕΧΕΙΣ...ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ? INJECTION..? STREET? ON OFF..???

ΠΑΝΤΩΣ ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΕΝΑ ΒΟΔΑΚΙ ΚΟΛΛΗΤΟ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΙΑ ΣΟΥ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ), Ε... ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΤΑΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΚΑΦΕ...

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΚΑΝΩ...!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Julius
21/07/2005, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6van
πόσο αυξάνεται η κατανάλωση όταν έχετε συνεπιβάτη?
(normal size)

Ανάλογα με τον τύπο του κινητήρα και τα κυβικά του και το βάρος του συνεπιβάτη τον τρόπο που οδηγάς και το πόσο καλά συντηρημένη – ρυθμισμένη είναι η μοτοσικλέτα σου


Με λίγα λόγια δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημα σου


Σε γενικές γραμμές….. Αυξάνετε σίγουρα η κατανάλωση με περισσότερο βάρος στην μοτοσυκλέτα, αλλά όχι δραματικά

div400
21/07/2005, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6van
πόσο αυξάνεται η κατανάλωση όταν έχετε συνεπιβάτη?
(normal size)


οταν εχω συνεπιβατη την κοπελα μου η καταναλωση ηρεμιστικων χαπιων(normal size) αυξανεται με γεωμετρικη προοδο σε σχεση με τα διανηθεντα χλμ!

:rotflmao: :rotflmao: :wave2:

οχι σοβαρα τωρα δεν εχω διαπιστωσει σημανικη αποκληση τουλ. στο diversion το οποιο περιεργος βγαζει 200χλμ πανω κατω
ειτε μονος ειτε δικαβαλος ειτε το στιβω ειτε με χαλαρους ρυθμους
για το SV μην ρωτας....:rolleyes:

Κανένας
21/07/2005, 08:52
Επειδή με συνεπιβάτη τρέχω πολύ λιγότερο (δηλαδή καθόλου), η κατανάλωση μειωνεται κατα 2 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα

:beer:

SnakeMJK
21/07/2005, 10:13
me paromoia odigisi, sto innova 125, me 2 euro (sxedon gemato ntepozito):

monos mou kano 100-120km
me sinepivati kano 80-90km

idi
21/07/2005, 10:20
δε με ενδιαφέρει η καταναλωση, αλλα το επιπλεον βαρος του συπεπιβατη που δε με αφηνει να στριψω :smokin:

wild_cat/anima
21/07/2005, 12:57
αν ειναι δυνατο ,να λεμε και τι μηχανες εχουμε ....:)




διπλο μου αναβει ρεζερβα στα 220 με "γρηγορη οδηγηση"-οσο γινεται βεβαια .....

μονοκαβαλο σε αντιστοιχο ρυθμο 240-250

με χαλαρες στροφες και χωρις να ζοριζεται η μπουμπου (bmw f650gs),μονοκαβαλο παντα ,290

:sun:

GTZ750
21/07/2005, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δε με ενδιαφέρει η καταναλωση, αλλα το επιπλεον βαρος του συπεπιβατη που δε με αφηνει να στριψω :smokin:

α ρε idi στριφτερε!!!!!!:rotflmao: :D :D :wave2: :wave2:

illuminatios
21/07/2005, 15:38
μάλλον μειώνεται λόγω χαμηλών ταχυτήτων!

johnpagr
21/07/2005, 15:49
an o/h synepivaths exei ameliteo varos (opws h gynaika mou 50 kila ) kai eise me 1000ri kai pas ligo xamhlotera apo ta kanonika (tsita), tote malon 8a kapseis ligotera ..
kyklos polhs 180xlm sta 10 litra me 1 atomo
kyklos polhs 170xlm (peripou) sta 10 litra me 2 atoma
taksidi 210 xlm me 10 litra 2 atoma normal odigish
taksidi 180xlm 10 litra 1 atomo ..... pio sport drive



:D

sotpag
21/07/2005, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6van
πόσο αυξάνεται η κατανάλωση όταν έχετε συνεπιβάτη?
(normal size)



σε βενζινη αυξανεται γιατι παω τεζα,
σε αναλογες συνθικες δεν εχω διαφορα.

αν το μηχανακι ειναι μικρο σιγουρα εχει διαφορα οπως και οταν εχει βαλιτσες.

μεγαλη διαφορα ομως εχει η φθορα στα ελαστικα και κυριος το πισω.

Κανένας
21/07/2005, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag

μεγαλη διαφορα ομως εχει η φθορα στα ελαστικα και κυριος το πισω. Προς τα που? προς τα πάνω η προς τα κάτω, όπως κοιτάμε? :confused:
Κανονικά πρέπει να είναι προς τα κάτω, γιατί μικραίνει το βήμα και το κοντέρ δείχνει περισσότερα
Επίσης κανονικά, πρέπει να είναι προς τα πάνω, διότι μικραίνει το βήμα και παμε με περισσότερες στροφές, για τα ίδια χιλιόμετρα

:winka:

sotpag
21/07/2005, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Προς τα που? προς τα πάνω η προς τα κάτω, όπως κοιτάμε? :confused:
Κανονικά πρέπει να είναι προς τα κάτω, γιατί μικραίνει το βήμα και το κοντέρ δείχνει περισσότερα
Επίσης κανονικά, πρέπει να είναι προς τα πάνω, διότι μικραίνει το βήμα και παμε με περισσότερες στροφές, για τα ίδια χιλιόμετρα

:winka:




οπως κατεβαινεις απο τη γωνια δεξια πριν το φαναρι μεσα στη στοα με τις πατατες (προσεχε μην πατισεις τα αυγα γιατι δεν θα τρωγεται το λαστιχο).

τοσο απλο ειναι και το κανεις δυσκολο.
εγω εχω βρει και την λυση οποτε τι μενει ........τρια πουλακια καθονταν στον ηλιο και μαυριζαν.....:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Smith
22/07/2005, 00:28
οταν εχω συνεπιβατη την κοπελα μου η καταναλωση ηρεμιστικων χαπιων(normal size) αυξανεται με γεωμετρικη προοδο σε σχεση με τα διανηθεντα χλμ!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
E, KAΛΑ ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ....
ΓΙ` ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΤΙΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟΣ Η ΜΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ....:wave2:

Smith
22/07/2005, 00:30
δε με ενδιαφέρει η καταναλωση, αλλα το επιπλεον βαρος του συπεπιβατη που δε με αφηνει να στριψω.........:rotflmao: :rotflmao:

ΚΑΛΑ ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΠΩ ΠΟΣΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Ε...:beer: :beer:

ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΚΑΒΑΛΟΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ΄''ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΜΕ'' ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ....:wave2: :wave2:

oulas
22/07/2005, 08:25
Μεσα στην πολη με χαλαρη οδηγηση που κανω 4-6 rpm, μονοκαβαλος 380 χλμ με 16 lt

Σε ταξιδι με 7-9 rpm που παω, μονοκαβαλος 300 χλμ με 16 lt, μονοκαβολος.

Exω CBF 250 και με δευτερο ατομο εχω κανει μικρες βολτες μονο για καφε. Οποτε δεν ξερω!