PDA

View Full Version : Απατεώνες ή όχι;



SnakeMJK
07/07/2005, 12:18
Έχω βάλει αγγελία για ένα innova και με πήραν τηλ από μία εταιρία πώλησης μοτοσυκλετών. Είπαν θα στείλουν έναν μηχανικό να ελέγξει το μηχανάκι, να μου πει σε ποια τιμή το αγοράζουν και το επόμενο πρωινό θα μου δώσουν τα χρήματα που θα συμφωνήσουμε. Αυτοί στην συνέχεια θα το πουλήσουν στο μαγαζί τους. ΑΛΛΑ το απόγευμα θα πρέπει να δώσω 150 ευρώ στον μηχανικό ως εγγύηση ότι μέχρι αύριο το πρωί δεν θα δώσω αλλού το μηχανάκι (αφού υπογράψω συμβάσεις, συμφωνίες κλπ). Να τα δώσω ή θα μου τα φάνε τα φράγκα;; Το παπάκι θέλω να το ξεφορτωθώ όσο πιο γρήγορα γίνεται, γιατί με το που το πουλήσω πάω αμέσως για το CBF :)
Εσείς έχετε ακούσει παρόμοια "εταιρία"; Απ τον αριθμό τους φαίνεται ότι είναι στα Πατήσια το μαγαζί.

idi
07/07/2005, 12:19
ΟΧΙ ΜΗ ΔΩΣΕΙΣ ΕΥΡΩ!!!! ΜΑΚΡΙΑ

toyota
07/07/2005, 12:21
ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑ.

Πες τους να σου δωσουν αυτοί προκαταβολή για να το κλείσουν.

maintenance
07/07/2005, 12:22
ΤΟ ΠΑΠΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ.

ΑΝ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΤΣΙ, ΤΟ ΠΟΛΥ, ΠΟΛΥ, ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΑ 150 ΕΥΡΑ. ΕΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ, ΚΑΙ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΠΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΣΥΜΦΩΝΗΜΕΝΑ ΦΡΑΓΚΑ.


ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΡΙΣΚΟ....

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΙΣΚΟΙ....

:wave2:

matmat
07/07/2005, 12:24
ΑΠΑΤΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!

:wave2: :wave2:

nimbus
07/07/2005, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Έχω βάλει αγγελία για ένα innova και με πήραν τηλ από μία εταιρία πώλησης μοτοσυκλετών. Είπαν θα στείλουν έναν μηχανικό να ελέγξει το μηχανάκι, να μου πει σε ποια τιμή το αγοράζουν και το επόμενο πρωινό θα μου δώσουν τα χρήματα που θα συμφωνήσουμε. Αυτοί στην συνέχεια θα το πουλήσουν στο μαγαζί τους. ΑΛΛΑ το απόγευμα θα πρέπει να δώσω 150 ευρώ στον μηχανικό ως εγγύηση ότι μέχρι αύριο το πρωί δεν θα δώσω αλλού το μηχανάκι (αφού υπογράψω συμβάσεις, συμφωνίες κλπ). Να τα δώσω ή θα μου τα φάνε τα φράγκα;; Το παπάκι θέλω να το ξεφορτωθώ όσο πιο γρήγορα γίνεται, γιατί με το που το πουλήσω πάω αμέσως για το CBF :)
Εσείς έχετε ακούσει παρόμοια "εταιρία"; Απ τον αριθμό τους φαίνεται ότι είναι στα Πατήσια το μαγαζί.


ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ, ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ DNA ΣΤΗΝ ΑΓΓΕΛΙΑ ΕΙΧΑΝ ΠΆΡΕΙ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΦΟΣΩΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΟ ΔΙΤΡΟΧΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΚΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ!!!

SnakeMJK
07/07/2005, 12:32
Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις! Δεν θα του τα δώσω :P
Έτσι κ αλλιώς αύριο το πρωί μου είπαν ότι θα μου δώσουν τα συμφωνημένα φράγκα. Για ένα απόγευμα τώρα θέλουν κ εγγύηση;! Ελπίζω να βρω έναν ιδιώτη να το δώσω να τελειώνουμε! Δεν μπορώ να περιμένω άλλο!!!!!! (χθες μπήκε η αγγελία :P)

wizzy
07/07/2005, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις! Δεν θα του τα δώσω :P
Έτσι κ αλλιώς αύριο το πρωί μου είπαν ότι θα μου δώσουν τα συμφωνημένα φράγκα. Για ένα απόγευμα τώρα θέλουν κ εγγύηση;! Ελπίζω να βρω έναν ιδιώτη να το δώσω να τελειώνουμε! Δεν μπορώ να περιμένω άλλο!!!!!! (χθες μπήκε η αγγελία :P)

Σε ίδιωτη θα φύγει με την μια. Καλά κάνεις και δεν τα δίνεις. Εχω παράδειγμα φίλο που την πάτησε

toyota
07/07/2005, 12:43
Όταν εσύ θες να αγοράσεις κάτι,δε δίνεις μια προκαταβολή για να κλείσεις τη συμφωνία;Ζήτα τους το ίδιο.Αν θέλουν τη μοτό θα σου δώσουν λεφτά,όχι να δώσεις εσύ.

Φαντάζεσαι να πάω στο Σαρακάκη,να δω το νέο RRR και να του πω να μου δώσει 150 ευρώ σαν εγγύηση οτι δε θα το πουλήσει μέχρι να βρω εγώ τα λεφτά να πάω να το αγοράσω.

ΜΑΚΡΙΑ.

Dodok edessa
07/07/2005, 12:45
οχι οχι μακρυα ....και μην κανης καμμια μαλακεια και τους Δείξεις που το αφήνεις το βράδυ ….αεριτζήδες είναι .όποιος θέλει να πλερώσει και να το πάρει :smokin:

SnakeMJK
07/07/2005, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
οχι οχι μακρυα ....και μην κανης καμμια μαλακεια και τους Δείξεις που το αφήνεις το βράδυ ….αεριτζήδες είναι .όποιος θέλει να πλερώσει και να το πάρει :smokin:

Για αυτό όταν τους είπα ότι θέλω να έρθω εγώ απ το μαγαζί επέμεναν ότι θα έρθει ο μηχανικός από εμένα. Καλά για να το κλέψουν δεν παίζει. Μέσα στο σπίτι μου το βάζω! (Μένω μόνος σε εισόγειο)

nimbus
07/07/2005, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Για αυτό όταν τους είπα ότι θέλω να έρθω εγώ απ το μαγαζί επέμεναν ότι θα έρθει ο μηχανικός από εμένα. Καλά για να το κλέψουν δεν παίζει. Μέσα στο σπίτι μου το βάζω! (Μένω μόνος σε εισόγειο)

έτσι με ρωτάγανε κι εμένα, να τους πάω εκεί που βάζω το μηχανακι μου και τους ειπα οτι δεν τους αφορα, εγω τους ανάγκασα να μου πουν διεύθυνση κι ότι όποτε θέλω θα περάσω εγώ από εκεί:D


ε ακόμα με περιμένουν:lol: :lol: :lol:

$py
07/07/2005, 13:02
Για αυτό όταν τους είπα ότι θέλω να έρθω εγώ απ το μαγαζί επέμεναν ότι θα έρθει ο μηχανικός από εμένα. Καλά για να το κλέψουν δεν παίζει. Μέσα στο σπίτι μου το βάζω! (Μένω μόνος σε εισόγειο)



E den trexei, epi tis eukerias ektos apo to papi tha paroun kai tipota allo xrisimo.


:D

dras.
07/07/2005, 14:01
min kanis kamia tetia vlakia perimene na ertho ego tha sou paro 50 ligotero

gmakris
07/07/2005, 14:04
Ειναι απο του μεγαλυτερους @#$@#$ της αγορας - και οχι μονο σε αυτον τον τομεα σε οποιαδηποτε αγγελια βαζετε ολο και καποιος θα βρεθει.

Γνωστος μου πηγε να εργαστει σε ενα τετοιο "γραφειο" και δεν αντεξε τα ψεματα που του εβαλαν να λεει και εφυγε την επομενη μερα.......

idi
07/07/2005, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dras.
min kanis kamia tetia vlakia perimene na ertho ego tha sou paro 50 ligotero

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

free rider
07/07/2005, 14:56
για να υπάρχουν στην αγορά αυτο σημαινει οτι υπάρχουν κοροιδα που τους δινουν χρημα...

τι απατεωνες ρε παιδί μου...
:evil: :evil:

nimbus
07/07/2005, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dras.
min kanis kamia tetia vlakia perimene na ertho ego tha sou paro 50 ligotero



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SnakeMJK
07/07/2005, 15:15
Τώρα που το σκέφτομαι με ρώτησε σημαντικά (για απατεωνίστικη δουλειά) πράγματα, όπως πόσο χρονών είμαι. Πριν λίγο με πήραν τηλ κ τους είπα οτι δεν δίνω 150 ευρώ, αν θέλουν τζάμπα κ δεν ήθελαν. :)
Επίσης, πριν πάρω τηλ (έλειπα όταν πρωτοπήραν τηλέφωνο κ το είχε γράψει ο πατέρας μου κάπου) πέρασα από το whitepages.gr και τσέκαρα τον αριθμό.. Έβγαλε την επωνυμία κάποιας εταιρίας και από κάτω 140 τηλέφωνα που είναι στο ίδιο όνομα. Οπότε καταλαβαίνετε τι κοροιδία πέφτει. Ολόκληρο τηλεφωνικό κέντρο έχουν στήσει.

zeli
07/07/2005, 16:29
Κοίτα φίλε,

Στις 3 μοτό που έχω πουλήσει εως τώρα σε ιδιώτες οι άνθρωποι έρχονταν ,τις έβλεπαν ,συμφωνούσαμε εδιναν το λεγόμενο καπάρο και εγώ αντιστοίχως την ανάλογη υπευθυνη δήλωση- απόδειξη και ολα ΟΚ.Τώρα με τι διαολο «έξυπνους» πας να μπλέξεις δεν ξέρω.Υπομονή λοιπόν και μήν αφήνεις κανένα επιτήδιο να παίζει με την περιουσία και την κάυλα σου. Έχω πουλήσει μεγαλύτερες μηχανές και πίστεψέ με φύγαν γρήγορα πόσο μάλλον ένα παπί.

Μήπως ξέχασες να τους πεις να παν να γ.....νε?

johnpagr
07/07/2005, 17:38
egw den 8a edhna oute psixoulo ...

fylage ta rouxa sou kai as meneis se isogeio .... mhn se shkwsoun kai esena mazi !!



:wave2:

adam_tsouk
07/07/2005, 21:32
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως γίνεται και δουλεύουν!
Εγώ τους έβριζα! Και το ξέρω ότι δεν φταίνε οι υπάλληλοι που πάνε να βγάλουν κάποια χρήματα κτλ κτλ αλλα ούτε εφώ έφταιγα κάθε 3 και λίγο να με πέρνουν τηλ. και στάνταρ ήταν γυναίκες! Οπότε τους έλεγα, τα ΚΤΜ τα ξέρετε; Και κόλαγαν!:lol: :lol:


Είναι απάτη, αλλά είναι νόμιμα αυτά;

SnakeMJK
08/07/2005, 07:00
Δεν έχει βρεθεί κανείς να τους κυνηγήσει όμως απ αυτούς που τους έχουν πάρει φράγκα;; Ήμαρτον δηλαδή.. Αν με ξαναπάρουν θα το ηχογραφήσω κ θα το ποστάρω εδώ :)

gmakris
08/07/2005, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Δεν έχει βρεθεί κανείς να τους κυνηγήσει όμως απ αυτούς που τους έχουν πάρει φράγκα;; Ήμαρτον δηλαδή.. Αν με ξαναπάρουν θα το ηχογραφήσω κ θα το ποστάρω εδώ :)

Να το στειλεις στον Μακη.....:D