PDA

View Full Version : καλως σας βρηκα κ εγω!!θελω βοηθεια..



zedmad
12/06/2010, 09:34
Για αρχη ειπα κ εγω να μπω εδω να συστηθω ως ''zedmad'' και να σας πω το προβλημα που με απασχολει..Ειμαι 17 στα 18 και αυτες τις μερες ετοιμαζομαι να παρω ενα μηχανακι supermotard(μεταχειρισμενο).Μαζεβα αρκετο καιρο χρηματα για αυτο και ετσι προβλημα χρηματων δεν παιζει..Λοιπον εχω ''καταληξει'' σε μερικα μοντελα τα οποια ειναι:Husqvarna sm610, honda crf450, yamaha wrf450, (σκεφτομαι και ktm exc ή duke αλλα πιο πολυ τα 3 πρωτα..)
Το προβλημα απο οτι ειδατε ειναι το οτι δεν ξερω σε τι μαρκα να καταληξω..Ξερω οτι τα ανταλακτικα της husqvarna ειναι ακριβα σχετικα με yamaha-honda...αλλα δεν ξερω απο προβληματα και λοιπα τι μπορει να (και αν) βγαλει το καθε μηχανακι απο αυτα...εχω παρει 100 διαφορετικες γνωμες απο γνωστους και αγνωστους και εχω μπερδευτει παααρα πολυ ομως(ο ενας λεει ''παρε κατι σε Ιαπωνα'' και ο αλλος ''χτυπα το husky''...)....
Να πω οτι εξωτερικα τα μηχανακια μου αρεσουν παρα πολυ και τα 3.Το μηχανακι που θα παρω οποιο και αν ειναι απ'αυτα θελω να εχει νευρο στο γκαζι του (οσο πιο πολυ τοσο καλυτερα..:cool: ), και οσο το περιποιουμαι, το συντηρω και το σεβομαι αλλο τοσο να με σεβεται κ αυτο...
Θα ηθελα να απαντησουν οσοι εχουν ή ειχαν καποιο απο αυτα τα μηχανακια καθως και οι πιο εμπειροι εδω μεσα..(ολες οι γνωμες καλοδεχουμενες;) )
Ευχαρηστω εκ των προτερων..

noe13
12/06/2010, 09:37
Ta μηχανακια αυτα καλυπτουν το διπλωμα σου?Τι εμπειρια εχεις?

zedmad
12/06/2010, 09:47
δεν το καλυπτουν το διπλωμα οχι
για εμπειρια δεν εχω και καμια τρελη αλλα τα συγκεκριμενα τα εχω πιστευω...
δεν σου μιλαω για κανενα gsxr(αυτο σιγουρα οχι..)

noe13
12/06/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zedmad
δεν το καλυπτουν το διπλωμα οχι
για εμπειρια δεν εχω και καμια τρελη αλλα τα συγκεκριμενα τα εχω πιστευω...
δεν σου μιλαω για κανενα gsxr(αυτο σιγουρα οχι..) δεν νομιζω....κι αν καβαλησεις θα το καταλαβεις...ξεκινα πιο ηρεμα....!

johnpan
12/06/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από zedmad
Ειμαι 17 στα 18 και αυτες τις μερες ετοιμαζομαι να παρω ενα μηχανακι ... Husqvarna sm610, honda crf450, yamaha wrf450,

...το σεβομαι αλλο τοσο να με σεβεται κ αυτο...

Είμαι παρθένος και σκέφτομαι να κάνω σεξ με μία από τις Belluci, Jolie, Megan Fox...

Φίλε μου δε μιλάς για μηχανάκια αλλά για όπλα στα χέρια ενός 17χρονου χωρίς εμπειρία. Αν είχες μεγαλώσει στις πίστες θα ήμουν μαζί σου... Ξεκίνα με ένα καλό και απολύτως αξιόπιστο 250 Motard και βλέπεις. :beer: Και πάλι πολύ είναι αλλά τι να σε κάνουμε... Και για εξοπλισμό δε χρειάζεται να πούμε έτσι? :beer:


δεν σου μιλαω για κανενα gsxr(αυτο σιγουρα οχι..)
πώς φαίνεται πόσο έξω πέφτεις για τα 450 μονοκύλινδρα...

Ζεύκας
12/06/2010, 10:11
έτσι όπως τα λέει ο Γιάννης από πάνω.

τα 450 μονοκύλινδρα είναι πολύ πιο άγρια και απότομα σε σχέση με τα τετρακύλινδρα 1000άρια
τα οποία κατεβάζουν πιο ομαλά και στρωτά τ'άλογα τους στο δρόμο.

αν θες κοίτα για wrf250 ή crf250 (αφού σ'αρέσει αυτή η κατηγορία)
μάθε τα και μετά ανέβα κατηγορία.

Και μη ξεχνάς,η χαρά της οδήγησης ξεκινά εκεί που σταματά η ευθεία :beer:

zedmad
12/06/2010, 10:25
''Είμαι παρθένος και σκέφτομαι να κάνω σεξ με μία από τις Belluci, Jolie, Megan Fox...''

ωραια το εθεσες:winka: απλα ειπα οτι δεν εχω τρελη εμπειρια ομως, οχι δεν εχω ξανακαβαλησει μηχανακι ή καθολου εμπειρια κλπ...

οσο για το gsxr γνωμη μου ειναι (και πιστευω και δικα σας) οτι αλλο το οδηγω(ευθειουλα χαλαρα κλπ) και αλλο το εχω ανετα....το βαζω σε στροφες και το τελικιαζω οσο δεν παει..να ''βαλω'' σε στροφη gsxr δεν εχω δοκιμασει.αλλα ακομα δεν πιστευω οτι ειναι και στις δυνατοτητες μου..
εννοειται οτι εχουν τρελο νευρο τα 450αρια που μιλαω...και γι'αυτο προτιμω αυτα κιολας..
οσο για εξοπλισμο δεν το συζητω καν...

TROOPER
13/06/2010, 04:13
ζευκα και τζονπαν ετσι οπως το γραφεται καποιος που δεν γνωριζει και δεν μπορει να αντιληφθει,εχει την αισθηση οτι ειναι προτιμοτερο να παρει 1000 ss :wave2:

daz
13/06/2010, 05:42
Τώρα τι θες ειλικρινά?

Να πάρεις κάτι που δεν θα στέκεται δίπλα του τίποτα αλλά

1. Δεν θα μπορείς να το πας.
2. Δεν θα σε βοηθήσει να μάθεις και να εξελιχθείς
3. Θα βλέπεις μπλόκο και θα σταματάς να πάρεις τσιγάρα για το κρατητήριο.
4. Θα πληρώνεις μια ζωή όποιον μαλάκα πέσει επάνω σου γιατί η ασφάλεια δεν θα σε καλύπτει.

ή

Να πάρεις ένα 250άρι έστω μεταχειρισμένο για αρχή και

1. Να μη φοβάσαι να ανοίξεις το γκάζι.
2. Να σε βοηθήσει να μεταβείς στα μεγαλύτερα χωρίς να μείνεις μια ζωή κουλάτζα.
3. Να το λιώνεις στις πίστες καρτ χωρίς να φοβάσαι μη της χαλάσεις το κουστούμι.
4. Να βλέπεις μπλόκο και να σταματάς να ζητήσεις πληροφορίες.
5. Να είσαι ασφαλισμένος και κύριος.

Τι είναι σημαντικότερο για σένα? Να είσαι εσύ γρήγορος ή η μηχανή σου? Να το θέσω διαφορετικά? Να είσαι ο γρηγορότερος στην παρέα σου ή να έχεις την πιο γρήγορη μηχανή? Γιατί για την ώρα και τα δύο δεν μπορείς να τα έχεις. Και αν δεν περάσεις από κάτι μικρότερο δεν θα τα έχεις ποτέ.

Αν θέλεις να πάρεις μια μηχανούλα και να την χαρείς χωρίς να πληρώνεις το μερσεντικό του παππού ή και τον ίδιο τον παππού για μια ζωή πάρε ένα 250.

Ζεύκας
13/06/2010, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ζευκα και τζονπαν ετσι οπως το γραφεται καποιος που δεν γνωριζει και δεν μπορει να αντιληφθει,εχει την αισθηση οτι ειναι προτιμοτερο να παρει 1000 ss :wave2:

Γιώργη αν φαίνεται πως το εννοώ τότε σόρρυ.Εγώ ούτε 600άρι ss δεν θα του πρότεινα.

αλλά αφού του αρέσουν τα σουπερμοτάρντ του πρότεινα να παρει 250άρι sm

stokos
13/06/2010, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από zedmad
Για αρχη ειπα κ εγω να μπω εδω να συστηθω ως ''zedmad'' και να σας πω το προβλημα που με απασχολει..Ειμαι 17 στα 18 και αυτες τις μερες ετοιμαζομαι να παρω ενα μηχανακι supermotard(μεταχειρισμενο).Μαζεβα αρκετο καιρο χρηματα για αυτο και ετσι προβλημα χρηματων δεν παιζει..Λοιπον εχω ''καταληξει'' σε μερικα μοντελα τα οποια ειναι:Husqvarna sm610, honda crf450, yamaha wrf450, (σκεφτομαι και ktm exc ή duke αλλα πιο πολυ τα 3 πρωτα..)

Πάρε το Husky που μπορεί να σε πάει και ένα ταξιδάκι.
Αν έχεις και χωμάτινες βλέψεις, πάρε WRF και ένα 2ο σετ τροχών.

Από 'κεί και πέρα, όλα όσα αναφέρεις είναι too much για την ηλικία και την εμπειρία σου, αλλά ό,τι και να πούμε εμείς, εσύ κάποιο από αυτά θα πάρεις. Έτσι δεν είναι;
Τα ίδια έκανα κι εγώ στην ηλικία σου και πήρα κατευθείαν ένα GSX400F. Το '86. Ξέρεις κάτι; Από τύχη ζω.
Το αν θα σκοτωθείς ή θα μείνεις ανάπηρος, στον μεγαλύτερο βαθμό εξαρτάται από εσένα. Και αυτό μπορεί να σε συμβεί είτε με SM610 είτε με Chally.
Αντί για μηχανάκι λοιπόν, διάλλεξε παρέες. Διάλλεξε άτομα που θα σε μάθουν να οδηγείς, να προβλέπεις, να φοράς τον σωστό εξοπλισμό και να συμπεριφέρεσαι σαν μηχανόβιος και όχι σαν τσογλάνι.
Και ένα μοτοσυκλετιστικό φόρουμ είναι μια καλή αρχή.
Εσύ αναρωτήσου αν έχεις αρκετά ανοιχτό μυαλό ώστε να δεχτείς αυτά που θα σε πουν.

Καλό βόλι.

TROOPER
13/06/2010, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Γιώργη αν φαίνεται πως το εννοώ τότε σόρρυ.Εγώ ούτε 600άρι ss δεν θα του πρότεινα.

αλλά αφού του αρέσουν τα σουπερμοτάρντ του πρότεινα να παρει 250άρι sm

εγω καταλαβα και σωστα λες κατ εμε.απλα σας ειπα πως φανηκε ετσι οπως το λεγατε.

:wave2:

johnpan
13/06/2010, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω καταλαβα και σωστα λες κατ εμε.απλα σας ειπα πως φανηκε ετσι οπως το λεγατε.

:wave2:

Μαζί σου Γιώργη, απλά λέμε ότι όσο επικίνδυνο είναι ένα 1000ss άλλο τόσο και ένα 450sm το καθενα για τους λογους του

Cpt. Haddock
14/06/2010, 02:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από zedmad
δεν το καλυπτουν το διπλωμα οχι

τέλος :wave2:

ποπαϋ
14/06/2010, 03:03
welcome στο forum!

πάρε ένα μεταχειρισμένο yamaha wr250x.
είναι ξυράφι, κάνει τα πάντα και νομίζω ότι μπορείς να το με το "μικρό" το δίπλωμα.

zedmad
14/06/2010, 07:46
Λοιποννν..για αρχη καλησπερα..πρωτα να σας πω οτι δεν σας εγραψα κανονικα μετα απο αυτα που μου ειπατε...
χθες ολη μερα εμπαινα και εβλεπα ξανα και ξανα τις απαντησεις του καθενος απο σας και μπορω να πω πως πειστηκα να παρω ενα 250αρι.
Το θεωρω πιο οριμο για τωρα, αλλα και δεν θελω να εχω παραπερα μπλεξιματα(κυριως με αστυνομια και ασφαλειες..)

Μπορω να πω πως προσγειωθηκα λιγο τωρα...οποτε ξεκινησα να ψαχνω για 250αρια μεχρι 34 ιππους που ειναι και τα ορια του διπλωματος..

Το αστειο ειναι οτι πανω που ειχα ψηθει να παρω τελικα ενα 250, χθες το απογευμα βγαινω για βολτιτσα με την παρεα και λιγο πιο πανω απο το σπιτι μου βλεπω να περναει ενα wrf450 (με τελειο ηχο κλπ..) Ε οσο να'ταν ξενερωσα λιγο προς στιγμην.. αλλα μετα λεω ''δεν γ@μιετ@ι, θα ακουσω τους πιο εμπειρους συνforumητες μου -(noe13,johnpan,Ζεύκας,trooper,daz ακομα και τον stoko που μου ειπε μια παρομοια ιστορια..)- και θα παρω 250.
:beer: :beer:

ΥΓ: για ktm exc250 τι λετε?

vas_m
14/06/2010, 08:19
Σίγουρα υπάρχουν πολλά καλύτερα απ' αυτό φίλε μου αλλά όπως λένε και τα παιδιά καλύτερα να ξεκινήσεις από μικρότερο για να σε βοηθήσει να εξελιχθείς σαν οδηγός και να μπορέσεις μετά με πιο πολύ ασφάλεια να πας σε ένα άλλο πιο δυνατό και να μπορέσεις να το ευχαριστηθείς ή αλλιώς να του ποιείς το αίμα ;)

johnpan
14/06/2010, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από zedmad
Λοιποννν..για αρχη καλησπερα..πρωτα να σας πω οτι δεν σας εγραψα κανονικα μετα απο αυτα που μου ειπατε...
χθες ολη μερα εμπαινα και εβλεπα ξανα και ξανα τις απαντησεις του καθενος απο σας και μπορω να πω πως πειστηκα να παρω ενα 250αρι.
Το θεωρω πιο οριμο για τωρα, αλλα και δεν θελω να εχω παραπερα μπλεξιματα(κυριως με αστυνομια και ασφαλειες..)

Μπορω να πω πως προσγειωθηκα λιγο τωρα...οποτε ξεκινησα να ψαχνω για 250αρια μεχρι 34 ιππους που ειναι και τα ορια του διπλωματος..

Το αστειο ειναι οτι πανω που ειχα ψηθει να παρω τελικα ενα 250, χθες το απογευμα βγαινω για βολτιτσα με την παρεα και λιγο πιο πανω απο το σπιτι μου βλεπω να περναει ενα wrf450 (με τελειο ηχο κλπ..) Ε οσο να'ταν ξενερωσα λιγο προς στιγμην.. αλλα μετα λεω ''δεν γ@μιετ@ι, θα ακουσω τους πιο εμπειρους συνforumητες μου -(noe13,johnpan,Ζεύκας,trooper,daz ακομα και τον stoko που μου ειπε μια παρομοια ιστορια..)- και θα παρω 250.
:beer: :beer:

ΥΓ: για ktm exc250 τι λετε?

Φίλε μου μπράβο μπράβο μπράβο!! :beer: :beer: :beer: που έδειξες σύνεση, σε καλό θα σου βγει.
Το ΚΤΜ σίγουρα είναι καλό για να μάθεις πολλά πολλά πράγματα και να βγάλεις ένα κάρο γούστα, τώρα για πιο εξειδικευμένα θα σου τα πουν άλλοι, εγώ το μόνο σίγουρο που ξέρω να πω είναι να κάνεις όσο πιο πολλά test rides στα 250άρια μπορείς για να αποφασίσεις πιο εύκολα. Είναι μηχανάκια που μπορεί να μη σου γεμίζουν το μάτι μέχρι να τα οδηγήσεις, και το αντίστροφο. Οπότε... οδήγα!! :wave2:

zedmad
14/06/2010, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Φίλε μου μπράβο μπράβο μπράβο!! :beer: :beer: :beer: που έδειξες σύνεση, σε καλό θα σου βγει.
Το ΚΤΜ σίγουρα είναι καλό για να μάθεις πολλά πολλά πράγματα και να βγάλεις ένα κάρο γούστα, τώρα για πιο εξειδικευμένα θα σου τα πουν άλλοι, εγώ το μόνο σίγουρο που ξέρω να πω είναι να κάνεις όσο πιο πολλά test rides στα 250άρια μπορείς για να αποφασίσεις πιο εύκολα. Είναι μηχανάκια που μπορεί να μη σου γεμίζουν το μάτι μέχρι να τα οδηγήσεις, και το αντίστροφο. Οπότε... οδήγα!! :wave2:

:beer:

Ζεύκας
14/06/2010, 09:51
Αγορίνα εγώ σου λέω να παίξεις προς wrf250 μεριά.

είναι από τα πιο αξιόπιστα.

τώρα όσο για τον ήχο,μπορείς να κάνεις γούστα και με λίγα κυβικά.
εγώ πχ είχα ενα crm250 με ολόσωμη pro cirquit επάνω και γυρνούσαν όλοι και με χάζευαν ;) :wave2:

Dennis-
14/06/2010, 16:24
δεν νομίζω να σε καλύπτει το ΚΤΜ εχει παραπανω αλογα απο το wr :wave2: Να θυμασε μεχρι 25kw περίπου 33 αλογα αν δεν κανω λαθος :wave2:

zedmad
14/06/2010, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
δεν νομίζω να σε καλύπτει το ΚΤΜ εχει παραπανω αλογα απο το wr :wave2: Να θυμασε μεχρι 25kw περίπου 33 αλογα αν δεν κανω λαθος :wave2:

με καλυπτει(οχι ολα τα exc250)
εχω βρει μεταχειρισμενο του 2005 με 32 ιππους.το διπλωμα εχει οριο τους 34:winka:

stokos
14/06/2010, 19:47
Το 250 EXC δεν βγαίνει motard. Όχι από την μαμά.
Επίσης, αν εννοείς το δίχρονο, είναι παντελώς ακατάλληλο για πολιτική χρήση. Είναι ένα καθαρόαιμο enduro. (το είχα για 1 χρόνο).
Για το τετράχρονο το 250 δεν ξέρω τίποτα.

Κοίτα προς το 250Χ το Yamaha που σε έγραψαν ή προς Kawasaki D-Tracker.
Στην αγορά παίζουν επίσης πολλά WR ή DT-WR 200άρια που τα έχουν μετατρέψει σε motard. Θα τα βρεις μάξιμουμ 1500Ε και θα σε μείνουν ρέστα για εξοπλισμό.