PDA

View Full Version : Τattoo..(thread για γνώστες Κινέζικων)



Allst@rf
02/06/2010, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από stamzx10
Φυσικά.Στείλε μου σε PM το κιν σου αν θες να σε παρουμε μολις φτάσουμε

συγνώμη για το σπαμ ,αλλά ο shinobi στο άβαταρ σου είναι όλα τα λεφτά...:ninja: :ninja: :ninja:

project.breeze
02/06/2010, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stamzx10
Φυσικά.Στείλε μου σε PM το κιν σου αν θες να σε παρουμε μολις φτάσουμε


Φίλε συγνωμη για το σπαμ κι εγώ αλλά αν μπορείς σε παρακαλώ στείλε μου την φωτό που έχεις με τον shinobi γιατί κάτι τέτοιο ψάχνω για tattoo :beer:

Allst@rf
02/06/2010, 15:30
-
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Φίλε συγνωμη για το σπαμ κι εγώ αλλά αν μπορείς σε παρακαλώ στείλε μου την φωτό που έχεις με τον shinobi γιατί κάτι τέτοιο ψάχνω για tattoo :beer:

iga ή koga;;)

makis206
02/06/2010, 15:43
Mεταφερθήκαμε από εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=104982).:beer:

project.breeze
02/06/2010, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
-

iga ή koga;;)


Iga λόγω Hattori Hanzo :beer:

project.breeze
02/06/2010, 16:08
Γιαπωνέζικα είναι Μάκη,μακρυά από Κινέζικα :rotflmao:

makis206
02/06/2010, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Γιαπωνέζικα είναι Μάκη,μακρυά από Κινέζικα :rotflmao:

Άντε ρε, αν είχαν δυο ρόδες θα τα ξεχώριζα πάντως..:lol: :rotflmao:

menos
02/06/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Άντε ρε, αν είχαν δυο ρόδες θα τα ξεχώριζα πάντως..:lol: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stamzx10
02/06/2010, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Φίλε συγνωμη για το σπαμ κι εγώ αλλά αν μπορείς σε παρακαλώ στείλε μου την φωτό που έχεις με τον shinobi γιατί κάτι τέτοιο ψάχνω για tattoo :beer:
Άδειασε πρώτα το γραμματοκιβώτιο σου:rotflmao:

project.breeze
02/06/2010, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stamzx10
Άδειασε πρώτα το γραμματοκιβώτιο σου:rotflmao:



Το άδειασα Stam :beer:

Allst@rf
02/06/2010, 18:15
μάκη,καλά έκανες φίλε που το έφερες εδώ γιατί το παρακανα λίγο...συγνώμη από μέρους μου.

Project ,εννοείς το δεξί χέρι του σογκουν που υποστήριζε το συγκεκριμένο χωριό;και για να καταλαβω,έχεις ασχοληθεί με το νίνζουτσου ή για την ταινία συζητάμε;

project.breeze
02/06/2010, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
μάκη,καλά έκανες φίλε που το έφερες εδώ γιατί το παρακανα λίγο...συγνώμη από μέρους μου.

Project ,εννοείς το δεξί χέρι του σογκουν που υποστήριζε το συγκεκριμένο χωριό;και για να καταλαβω,έχεις ασχοληθεί με το νίνζουτσου ή για την ταινία συζητάμε;


Δεν έχω ασχοληθεί με το ninjutsu,απλά γενικά έχω ένα κόλλημα με την Ιαπωνική νοοτροπία των πολεμικών τεχνών,των όπλων τους,των ηθικών κανόνων (bushido) και γενικότερα την κουλτούρα των πολεμικών τεχνών.Έχω ασχοληθεί μόνο με Tae Kwon Do.Επίσης έχω τρελό κόλλημα με τα σπαθιά (Katana,Tsurugi,Uchigatana,Wakizashi,Ninjato) :wave2:

project.breeze
02/06/2010, 19:08
Και θα σου γράψω και μία ιστορία για τον Muramasa που θεωρείται από τους καλύτερους κατασκευαστές σπαθιών,ο άλλος κορυφαίος κατασκευαστής σπαθιών ήταν ο Masamune.Μια μέρα αυτοί οι δύο κάναν διαγωνισμό ποιός θα φτιάξει το καλύτερο σπαθί,κατασκεύασε ο καθένας από ένα.Το σπαθί του Muramasa λεγόταν Juuchi Yosamu που σημαίνει "10.000 παγωμένες νύχτες" .Το σπαθί του Masamune λεγόταν Yawarakai-Te που σημαίνει "Απαλά χέρια".Η δοκιμασία ήταν να καρφώσουν τα σπαθία μέσα στο ποτάμι και να δούνε τί μπορεί να κόψει το καθένα από τα πράγματα που υπήρχαν στην επιφάνεια του ποταμού.Το σπαθί του Muramasa έκοβε οτιδήποτε περνούσε από την κόψη του,φύλλα,κλαδιά,ακόμα και τα ψάρια που έλκονταν από την λάμψη του.Αντίθετα το σπαθί του Masamune,του δασκάλου,δεν έκοβε τίποτα από αυτά,τα φύλλα,τα κλαδιά και τα ψάρια περνούσαν από δίπλα του.Ο Muramasa άρχισε τότε να καυχιέται στον δάσκαλό του ότι το σπαθί του είναι καλύτερο.Όλο αυτό το σκηνικό παρατηρούσε ένας σοφός μοναχός ο οποίος πλησίασε και είπε:"Το πρώτο από τα σπαθιά είναι σίγουρα ένα πολύ καλό σπαθί,αλλά παρόλα αυτά είναι αιμοβόρο,δεν διαχωρίζει τί ή ποιόν θα κόψει,κόβει το ίδιο εύκολα πεταλούδες όσο και κεφάλια,το δεύτερο είναι ξεκάθαρα καλύτερο σπαθί,γιατί δεν κόβει τίποτα το αθώο και τίποτα που δεν αξίζει να κοπει"



Επίσης μία άλλη ιστορία λέει ότι ο αυτοκράτορας κάλεσε όλους τους κατασκευαστές σπαθιών να φτιάξουν σπαθιά για να διαλέξει το καλύτερο.Τα περισσότερα μπορούσαν με μία κίνηση να κόψουν στην μέση έναν άνθρωπο,αλλά το σπαθί του Masamune ξεχώρισε,ήταν το τελειότερο σπαθί που είχε κατασκευασει ποτέ και λεγόταν το Σπαθί των Χιλίων Αντρών και πήρε αυτό το όνομα γιατί κατα την δοκιμή ο αυτοκράτορας ανέβηκε στο άλογό του και τρέχοντας δίπλα από τους παρατεταγμένους σκλάβους του αποκεφάλισε στην σειρά 1000 άτομα πριν το σπαθί στομώσει και χρειαστεί καθάρισμα


:beer:

Allst@rf
02/06/2010, 19:12
ωραίος ο project...



Για να μην παρεξηγηθώ στους ευρωπαίους φίλους μου,το μόνο που μου αρέσει από ιαπωνία είναι το ninjutsu,τα anime και οι όμορφες γιαπωνέζές.απέταξαμην τα ιαπωνικά δίκυκλα εδώ και καιρό...
:lol:

fantacid
02/06/2010, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Επίσης μία άλλη ιστορία λέει ότι ο αυτοκράτορας κάλεσε όλους τους κατασκευαστές σπαθιών να φτιάξουν σπαθιά για να διαλέξει το καλύτερο.Τα περισσότερα μπορούσαν με μία κίνηση να κόψουν στην μέση έναν άνθρωπο,αλλά το σπαθί του Masamune ξεχώρισε,ήταν το τελειότερο σπαθί που είχε κατασκευασει ποτέ και λεγόταν το Σπαθί των Χιλίων Αντρών και πήρε αυτό το όνομα γιατί κατα την δοκιμή ο αυτοκράτορας ανέβηκε στο άλογό του και τρέχοντας δίπλα από τους παρατεταγμένους σκλάβους του αποκεφάλισε στην σειρά 1000 άτομα πριν το σπαθί στομώσει και χρειαστεί καθάρισμα


:beer:


κ ο χιλτερ εκανε τετοια παιχνιδακια με τους εβραιους.......!!!!

project.breeze
02/06/2010, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
...τα anime...



Για πε για πε!


200288

fantacid
02/06/2010, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ωραίος ο project...



Για να μην παρεξηγηθώ στους ευρωπαίους φίλους μου,το μόνο που μου αρέσει από ιαπωνία είναι το ninjutsu,τα anime και οι όμορφες γιαπωνέζές.απέταξαμην τα ιαπωνικά δίκυκλα εδώ και καιρό...
:lol:

http://panicdots.com/2010/01/harajuku-girls/

:smokin:

Allst@rf
02/06/2010, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
http://panicdots.com/2010/01/harajuku-girls/

:smokin:

άτιμο...;) :wave2:

Allst@rf
03/06/2010, 10:21
,
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Για πε για πε!

μην φανταστείς ότι είμαι φαν.εχω ένα πολύ καλό φιλο που είναι πραγματικά φανατικός με αυτα και μου έχει δώσει να δω αρκετές ταινίες και σειρές...
Ghost in the shell,berzerk,τα ποιο γνωστα του miyamoto(mononoke,hauls moving castle),noir,vampire hunter d,death note,golden boy,karass...και κάποια που μου διαφεύγει η ονομασία τους τώρα.βασικα θαυμάζω τα ανιμε ,γιατί είναι ενας τρόπος να υλοποιηθεί ένα πολύ καλό σενάριο ,που έχει κάποιος στο μυαλό του,σε μορφή ταινίας ,αλλά μιας και το μπάτζετ είναι πολλές φορές απαγορευτικό για πολλά έργα του είδους λόγο φανταστικών κόσμων και οπτικών εφέ ,το γυρίζει σε ανιμε και πετυχαίνει καλύτερο αποτέλεσμα ,αφού είναι μια μορφή τέχνης ποιο ανεξάρτητη του κινηματογράφου και πολλές φορές και ποιο όμορφη.

fantacid
03/06/2010, 10:34
μη το λες,
οι ιδιοι που κανουν τα σπεσιαλ εφφε στις ταινιες, οι ιδιοι κανουν κ τις ταινιες ανιμε.....
οποτε το κοστος ειναι το ιδιο....

το θεμα δεν ειναι κοστους, αλλα τεχνοτρωπιας -σεναριακα, σκηνοθετικα κ γραφιστικα- μεταξυ των ευρωπαιων/αμερικανων με των γιαπωνων

:wave2:

Allst@rf
03/06/2010, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
μη το λες,
οι ιδιοι που κανουν τα σπεσιαλ εφφε στις ταινιες, οι ιδιοι κανουν κ τις ταινιες ανιμε.....
οποτε το κοστος ειναι το ιδιο....

το θεμα δεν ειναι κοστους, αλλα τεχνοτρωπιας -σεναριακα, σκηνοθετικα κ γραφιστικα- μεταξυ των ευρωπαιων/αμερικανων με των γιαπωνων

:wave2:

καλά έτσι όπως έχουν γίνει τα ανιμε τώρα δεν έχεις άδικο...την εποχή όμως που βγήκε το ghost in the shell για παράδειγμα,που είναι το σενάριο του, επιπέδου matrix τουλάχιστον ,έτσι ήταν τα πράγματα.φαντάσου το παραπάνω ανιμε να γυριζόταν σε ταινία με τόσα οπτικά εφέ που χρειάζεται για να αποδοθεί σωστά τι μπάτζετ χρειάζεται...
Πάντως δίκιο έχεις,είναι αναλλογος το πως θέλει να εκφραστεί ο καθένας...:wave2:

project.breeze
03/06/2010, 12:47
Αφού σε ενδιαφέρει πολύ και το στόρυ,ρίξε μια ματιά και στα : Naruto,Claymore,Bleach :beer:

Allst@rf
03/06/2010, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Αφού σε ενδιαφέρει πολύ και το στόρυ,ρίξε μια ματιά και στα : Naruto,Claymore,Bleach :beer:

naruto εχω δει μερικά επεισόδια και μου αρέσει,το bleach δε το γουστάρω καθόλου και το claymore το εχω σπίτι προς προβολή.:wave2:

project.breeze
03/06/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
naruto εχω δει μερικά επεισόδια και μου αρέσει,το bleach δε το γουστάρω καθόλου και το claymore το εχω σπίτι προς προβολή.:wave2:


Το bleach να σου πω την αλήθεια δεν το έχω δει όλο,έχω δει διάσπαρτα επεισόδια και μία ταινία.Μου αρέσουν τα σκηνικά με τους Θεούς του θανάτου (Shinigami) αλλά δεν έχω κουράγιο να ξεκινήσω να το δω όλο,έχω 2 φιλαράκια μου που είναι τέρμα πορωμένοι και τα έχουν δει όλα.Όσο για το Claymore,είναι το αγαπημένο μου anime,γιατί επειδή είναι μία season μόνο,δεν κάνει κοιλιά πουθενά,έχει από την αρχή μέχρι το τέλος δράση και ξύλο ή μάλλον ΞΥΛΟ! Πιστεύω θα το γουστάρεις με χίλια

vassilis88
03/06/2010, 13:43
μικρος ασχοληθηκα λιγο κ ειδα καποια αν κ μετα ψιλοβαρεθηκα:D

ghost in the shell απιστευτο οπως κ το akira.... με αντε γεια σεναρια

για πολυ psycho καταστασεις neon genesis evangelion.. επισης πολυ καλα hellsing κ trigun.. το αγαπημενο μου ειναι το πρωτο που ειδα, το rurouni kenshin (προσοχη εδω - το ανιμε εχει καπου 90τοσα επεισοδια, απ τα οποια μετα το 62-63 ειναι μουφα, δν ειναι βασισμενα στο κομικ) κριμα γιατι αν εβγαιναν οπως τα γραψε θα ηταν το καλυτερο μακραν..

edit.. για καποιο διαστημα εκανα ninjutsu για να δω πως ειναι.. σταματησα γρηγορα επειδη περασα πατρα κ δν εχει σχολη.

project.breeze
03/06/2010, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
...rurouni kenshin...


Hite Mi Tsurugi Ryu Ama Kakeru Rru No Hirameki

:beer:

vassilis88
03/06/2010, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Hite Mi Tsurugi Ryu Ama Kakeru Rru No Hirameki

:beer:

προτιμω kuzu ryu sen:D

πω εχω να το δω κατι χρονια.. ψηθηκα τωρα να ξαναδω κανενα:D

α, δειτε κ την ταινια when the last sword is drawn.. πρωταγωνιστης ειναι ο saito hajime, ο γνωστος απ το kenshin. ηταν υπαρκτο προσωπο. οπως κ αρκετοι ακομα που αναφερονται.. τα γεγονοτα διαδραματιζονται εκεινη την περιοδο του εμφυλιου στην ιαπωνια.. bakumatsu δν το ελεγαν?

ακομα καλυτερο βεβαια κ απ τη σειρα για μενα ειναι το ova1, 4 επεισοδια που δειχνει τον kenshin 15 χρονων. τετοιου τυπου δολοφονοι σαν κ αυτον υπηρξαν στ αληθεια, το χα ψαξει λιγο κ κατι ειχα βρει για ενα τυπο που χαρακτηριστικα τραβουσε το σπαθι πολυ γρηγορα, αργοτερα κρεμαστηκε νομιζω, κ απ αυτον εμπνευστηκε ο δημιουργος για τον kenshin. το battoujutsu ειναι αυτη ακριβως η σταση, κ το ονομα hitokiri battousai πρεπει να προερχεται απο τον τροπο που εκανε τη "δουλεια" του

λολ δν περιμενα να γραψω ποτε γι αυτα στο moto.gr:lol: :rotflmao:

project.breeze
03/06/2010, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
προτιμω kuzu ryu sen:D

πω εχω να το δω κατι χρονια.. ψηθηκα τωρα να ξαναδω κανενα:D

α, δειτε κ την ταινια when the last sword is drawn.. πρωταγωνιστης ειναι ο saito hajime, ο γνωστος απ το kenshin. ηταν υπαρκτο προσωπο. οπως κ αρκετοι ακομα που αναφερονται.. τα γεγονοτα διαδραματιζονται εκεινη την περιοδο του εμφυλιου στην ιαπωνια.. bakumatsu δν το ελεγαν?

ακομα καλυτερο βεβαια κ απ τη σειρα για μενα ειναι το ova1, 4 επεισοδια που δειχνει τον kenshin 15 χρονων. τετοιου τυπου δολοφονοι σαν κ αυτον υπηρξαν στ αληθεια, το χα ψαξει λιγο κ κατι ειχα βρει για ενα τυπο που χαρακτηριστικα τραβουσε το σπαθι πολυ γρηγορα, αργοτερα κρεμαστηκε νομιζω, κ απ αυτον εμπνευστηκε ο δημιουργος για τον kenshin. το battoujutsu ειναι αυτη ακριβως η σταση, κ το ονομα hitokiri battousai πρεπει να προερχεται απο τον τροπο που εκανε τη "δουλεια" του

λολ δν περιμενα να γραψω ποτε γι αυτα στο moto.gr:lol: :rotflmao:



Όλα τα Γιαπωνέζικα anime έχουν στοιχεία από την Γιαπωνέζικη ιστορία.Όπως είναι τα ονόματα σπαθιών,οι Shinigami,ο Enma (Βασιλιάς πίθηκος),ονόματα τεχνικών.Αν το ψάξεις θα δεις ότι υπάρχει μεγάλη ιστορική σχέση με την Γιαπωνέζικη ιστορία.Ούτε εγώ περίμενα να γράφω τέτοια εδώ,αλλά από την άλλη αν το σκεφτείς,σε άλλο thread μιλούσαμε για βερνίκια νυχιών,αποχρώσεις του σομόν,τσόκαρα,οπότε καλά είμαστε :rotflmao: :rotflmao:

project.breeze
03/06/2010, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
κ ο χιλτερ εκανε τετοια παιχνιδακια με τους εβραιους.......!!!!



Ο Χίτλερ δεν έχει καμμία σχέση,εκείνος έπαιζε Tetris με τους Εβραίους :bigcry:

Allst@rf
03/06/2010, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Ο Χίτλερ δεν έχει καμμία σχέση,εκείνος έπαιζε Tetris με τους Εβραίους :bigcry:

ναι ενώ οι σαμουράι και οι σογκουν που λύναν και δεναν για μια περίοδο ,που ούτε ο αυτοκράτορας δε τους έλεγχε ήταν καλύτεροι;υπάρχει μεγάλη λαθεμένη άποψη για τους σαμουράι και τους νίντζα γενικά στον κόσμο.ο περισσότερος κόσμος νομίζει ότι οι σαμουράι ήταν οι σωστοί και καλοί της υπόθεσης ενώ δεν ήταν έτσι.πληρωμένα σπαθιά των σογκουν ήταν και τίποτε άλλο...αργότερα ήταν ωραία περίοδος με τους ρόνιν ,περίπου όπως το περιγράφει η ταινία "χαρακίρι"...πρότζεκτ κάνω λάθος;

α.ξέχασα,και το ρουρουνι είναι φοβερό ειδικά στην αρχή όπως το λέει και το παλικάρι παραπάνω...:wave2: